20.09.2017 Uczelnia
Wczoraj w Krakowie rozpoczął się Narodowy Kongres Nauki. Ma być podsumowaniem wielomiesięcznej, wyjątkowej debaty środowiskowej. W kongresie biorą udział przedstawiciele środowiska akademickiego Polski, w tym rektor PWSZ w Sanoku doc. dr Elżbieta Cipora i prorektor ds. Rozwoju i Nauki dr Grażyna Rogala-Pawelczyk.
Narodowy Kongres Nauki zajmie się przeglądem potencjału badawczego Polski i refleksją nad priorytetami i narzędziami polityki w zakresie nauki i szkolnictwa wyższego. Podczas kongresu zostanie przedstawiona i poddana dalszej debacie koncepcja nowych ram ustawowych dla szkolnictwa wyższego w Polsce. Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspierać będzie Rada Narodowego Kongresu Nauki, do której zaproszeni zostali liderzy środowiska akademickiego z Polski. Narodowy Kongres Nauki będzie stanowił podsumowanie debaty toczonej podczas konferencji programowych NKN w dziewięciu ośrodkach akademickich kraju. Podczas konferencji omówione zostały najważniejsze problemy i wyzwania, przed którymi stoi nauka i szkolnictwo wyższe, w tym propozycje rozwiązań ustawowych opracowane przez trzy niezależne zespoły w ramach projektu Ustawa 2.0.
Wśród ważnych obszarów podejmowanych w debatach znalazły się między innymi takie tematy jak np.:
- umiędzynarodowienie nauki i szkolnictwa wyższego;
- propozycje zmian w naukach humanistycznych i społecznych;
- zintensyfikowanie współpracy pomiędzy nauką, gospodarką i administracją publiczną;
- ścieżki kariery i rozwój młodej kadry akademickiej;
- dostępność kształcenia na poziomie elitarnym w powiązaniu z wysokiej jakości badaniami;
- ustrój i zarządzanie w szkolnictwie wyższym.
Poniżej link do bezpośredniej relacji z obrad.
https://youtu.be/YfHNDFtQzXA
Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.