PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku bada (monitoruje) losy zawodowe swoich absolwentów w celu dostosowania kierunków studiów i programów kształcenia do potrzeb rynku pracy. Robi to w szczególności po trzech i pięciu latach od dnia ukończenia studiów. Kwestia badania losów absolwentów uczelni podlega bezpośrednio Prorektorowi ds. Rozwoju i Nauki, natomiast organizacją zajmuje się uczelniane Biuro Karier Promocji i Współpracy wraz z Działem Toku Studiów oraz informatykiem Uczelni.
Sposób realizacji badania
1. Student przy składaniu pracy dyplomowej podejmuje decyzję o udziale w badaniu. Może podpisać stosowną zgodę i równocześnie zaktualizować swoje dane osobowe w bazie Uczelni w celu późniejszego kontaktu.
2. Absolwent, który zgodził się na badanie otrzymuje po trzech latach (licencjat, magister) lub 3,5 roku (inżynier) od ukończenia studiów zaproszenie do wypełnienia ankiety internetowej nr 1. Ze względu na różnice w latach kalendarzowych i akademickich terminy rozsyłania ankiet mogą się nieco różnić.
3. Po analizie wyników ankiet tworzony jest raport z badania konkretnego rocznika i kierunku, po określonym czasie od ukończenia studiów.
4. Po pięciu latach (licencjat, magister) lub 5,5 roku (inżynier) od ukończenia studiów absolwent otrzymuje zaproszenie do wypełnienia ankiety internetowej nr 2.
5. Po analizie wyników ankiet tworzony jest kolejny raport z badania konkretnego rocznika i kierunku, po określonym czasie od ukończenia studiów.
6. Raporty z badania są przekazywane władzom uczelni, które decydują, w jakim zakresie można wykorzystać go do dostosowania oferty kształcenia do potrzeb rynku pracy.
Poza badaniem losów absolwentów organizowanym przez uczelnię, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego prowadzi badanie na poziomie ogólnopolskim (na podstawie danych o absolwentach otrzymywanych z ZUS). Wyniki tego badania można znaleźć w portalu www.ela.nauka.gov.pl
Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.