Ćwiczenia z botaniki w Magurskim Parku Narodowym

18.02.2020 Kategoria: Studenci

Studenci I roku Gospodarki w Ekosystemach Rolnych i Leśnych Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku w ramach zajęć z Botaniki i Dendrologii uczestniczyli w wyjeździe do Magurskiego Parku Narodowego. Grupę studentów prowadził dr Marian Szewczyk.

Pierwszym, ale jakże owocnym przystankiem na trasie była wizyta na Ścieżce Przyrodniczej w rezerwacie "Źródliska Jasiołki". Pomimo zimowej aury dość szybko udało nam się znaleźć interesujące nas rośliny. Wspaniałe jodły pospolite (Abies alba) przypomniały blask nieodległych Świąt. Do tego przełom Jasiołki przykryty białym śniegiem komponował się malowniczo. Bez trudu znaleźliśmy wystające z pod śniegu łodygi i liście kłosownicy leśnej (Brachypodium sylvaticum), jeżyny gruczołowatej (Rubus hirtus). Uwagę naszą przykuły też pędy smotrawy okazałej (Telekia speciosa), gatunku wschodniokarpackiego, należącego do rodziny astrowatych. Idąc dalej wzdłuż drogi leśnej mogliśmy podziwiać drzewostan oraz młode drzewka grabu pospolitego (Carpinus betulus) , klonu jaworu (Acer pseudoplatanus ), leszczyny pospolitej (Corylus avellana), która miała już wykształcone kwiatostany męskie i olszy szarej (Alnus glutinosa).Na brzegach wzdłuż drogi dało się wypatrzeć: parzydło leśne (Aruncus sylvestris), który jest dwupienną rośliną z rodziny jaskrowatych i podlega też ochronie. Kolejnymi zauważonymi roślinami były: bez czarny (Sambucus nigra), dzięgiel leśny (Angelica sylvestris), skrzyp olbrzymi (Equisetum telmateia), oraz paprocie: nerecznica samcza (Dryopteris filix-mas) i paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare).
Później udaliśmy się do Muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej gdzie zapoznaliśmy się z ekspozycjami stałymi.


Następnym punktem zajęć była prelekcja naszej studentki inż. Amelii Piegdoń na temat porostów. Mieliśmy okazję poznać i dotknąć zgromadzone przez nią okazy, przyjrzeć im się z bliska – w myśl tytułu wystawy „Przez lupę widzi się więcej ... nieznany świat porostów". Wśród oglądanych przez nas porostów znalazły się miedzy innymi nast. gatunki: chrobotki (Cladonia sp.), brodaczki (Usnea sp.), mąkle (Evernia sp.), mąklik otrębiasty (Pseudevernia furfuracea), złotlinka jaskrawa (Vulpicida pinastri), pustułka pęcherzykowata (Hypogymnia physodes), tarczownica bruzdkowana (Parmelia sulcata), żółtlica chropowata (Flavoparmelia caperata) oraz wiele innych.


Dopełnieniem programu było przejście na „wzgórze Łokieć” na teren pobliskiego cmentarza wojskowego nr 6 z czasów I wojny światowej. Cmentarz został zaprojektowany przez DušanaJurkoviča jako świadectwo walk wielkiej wojny - powstał w miejscu umocnień z 1914-1915 roku. Wykonany jest z kamienia. W centrum cmentarza znajduje się pomnik wsparty na sześciu kamiennych filarach stojących w okręgu, podtrzymujących wieniec. Wraz z drewnianymi krzyżami tworzy urokliwe miejsce na skraju pobliskiego lasu.


Ponad stuletni cmentarz stanowi prawdziwy rezerwuar dla rozwoju i wzrostu porostów. Praktycznie gdzie się nie spojrzy - czy to kamienny mur, czy okazały pomnik czy drewniany krzyż wszędzie tam można dojrzeć przeróżne formy i gatunki od wzorca geograficznego (Rhizocarpon geographicum) , poprzez złotorost ścienny (Xanthoria parietina), liszajecznik (Candelariella sp.), brodawnica (Verrucaria sp.), misecznica (Lecanora sp.), pustułka pęcherzykowata (Hypogymnia physodes ) i rurkowata (Hypogymnia tubulosa) a to tylko część z bogatej palety porostów porastających ten malowniczy cmentarz.

Galeria zdjęć

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
e-mail: rektorat@pwsz-sanok.edu.pl 
NIP: 687-17-40-766

bip.png

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.

Akceptuję