Studentki PWSZ w Centrum Symulacji Medycznej w Lublinie

10.12.2018 Kategoria: Studenci

Dzięki staraniom dr Krzysztofa Jakubowskiego opiekuna Studenckiego Koła Naukowego Pielęgniarek w dniu 07.12.2018 r. 12 osobowa grupa studentek działająca w w/w Kole wraz z opiekunem - mgr Małgorzatą Dżugan, miała okazję zwiedzić Centrum Symulacji Medycznej, funkcjonującym przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie (CSM). Studentki mogły obejrzeć pracownie i laboratoria Centrum dzięki uprzejmości Pana kierownika CSM dr hab. n. med. Kamila Torresa. Członkowie Koła Naukowego zostali zapoznani z zasadami pracy oraz funkcjonowania CSM przez pracownika naukowego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie dr Wiesława Fideckiego, który oprowadził studentki po pracowniach, dokładnie objaśniając jak w symulowanych warunkach klinicznych, przy użyciu specjalistycznych symulatorów i fantomów, studenci pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego i kierunku lekarskiego, zdobywają umiejętności praktyczne oraz uczą się pracy zespołowej.

Podczas wizyty, studentki miały możliwość zapoznania się funkcjonowaniem: symulatora ambulansu, sali oddziału intensywnej terapii, szpitalnego oddziału ratunkowego, bloku operacyjnego, sali pielęgniarskiej - symulacji wysokiej wierności, sali do ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich, pracowni do nauki umiejętności technicznych, traktu porodowego, sal OSCE, sal dla pacjentów standaryzowanych.

Profesjonalne symulatory wysokiej wierności umożliwiają wielokrotne odtworzenia każdej krytycznej sytuacji, która zagraża zdrowiu i życiu prawdziwego pacjenta, a tym samym doskonalenie umiejętności personelu medycznego bez narażania na wystąpienie niebezpieczeństwa dla osób żyjących podczas wykonywanych procedur medycznych. Zajęcia w salach symulacyjnych są nagrywane z użyciem kamer i mikrofonów, a następnie zarejestrowane wyniki działań studentów, omawiane razem z nauczycielem w innych salach debriefingu.

Egzamin z umiejętności praktycznych OSCE (Obiektywny strukturyzowany egzamin kliniczny) przeprowadzany jest w specjalnie do tego przygotowanych salach OSCE, które są tak zaaranżowane, aby jak najwierniej oddawały rzeczywiste warunki szpitalne. Egzamin podzielony jest na tzw. stacje. Do każdej stacji przypisane jest osobne zadanie egzaminacyjne i egzaminator, który ocenia studenta na podstawie check-listy. Wszyscy studenci rozwiązują zadania w jednakowym dla wszystkich przedziale czasowym, a ocena odbywa się według identycznych kryteriów, co umożliwia obiektywną i sprawiedliwą ocenę umiejętności zdobytych podczas zajęć.

Zdjęcia z CSm: http://csm.umlub.edu.pl 

Galeria zdjęć

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@up-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.

Akceptuję