Jak co roku w styczniu organizowane są Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Do organizacji włączyło się wiele instytucji z terenu całego województwa podkarpackiego: samorządy, uczelnie wyższe, instytucje kultury, biblioteki, muzea, szkoły, organizacje pozarządowe oraz wszelkie instytucje zainteresowane problematyką.
Obchody odbędą się w wielu miastach i gminach Województwa Podkarpackiego, zrzeszając we wspólnych działaniach wiele instytucji i osób. Obchody na ziemi sanockiej pt. „Ziemia sanocka miejscem wielu kultur”, odbędą się w dniach 22, 23, 24, 30 stycznia 2025 r. w Sanoku, Łupkowie i Uhercach Mineralnych.
Zapraszamy w szczególności do uczestnictwa w sesji pt. "Ocaleni i ratujący. Holokaust Żydów na terenie Podkarpacia", dnia 23 stycznia 2025 r. w murach Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku, w upamiętnieniu mordu na ludności żydowskiej na cmentarzu żydowskim w Sanoku o godz. 15:30 oraz w promocji książki Katarzyny Twardak w Bibliotece Publicznej w Sanoku o godz. 17:00.
Podczas sesji wystąpią osoby reprezentujące kolejne pokolenia ocalonych z Holokaustu z USA i Izraela, osoby zajmujące się i pasjonujące się tematyką żydowską, młodzież szkolna, poeci, artyści.
Odbędzie się debata historyczna w udziałem drugiego pokolenia ocalonych z zagłady: Sally Mizroch z USA, Tamar i Szmuela Halpern z Izraela, Niny i Marka Talbot z USA, Jeffreya Cymblera z USA oraz Romualda Zwonarza z Leska – syna Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W części artystycznej młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Sanoku będzie recytowała wiersze sanockiego poety Jerzego Wojtowicza, przedstawi również inscenizację historyczną pt. Ostatnia zima w kryjówce milczenia, wzorowaną na historii sióstr Stefanii i Helenki Podgórskich, 17 i 9 letnich dziewczynek, które same, przez 15 miesięcy ukrywały na strychu domu przy ul. Tatarskiej 3 w Przemyślu 13 Żydów. Jest to jedyny znany przypadek, gdzie bohaterskiego czynu ratowania życia ludzi dokonały samodzielnie, przez tak długi czas, tak młode osoby, ponadto jedna z sióstr była rówieśniczką uczniów przedstawiających tą historię.