Za nami międzynarodowa konferencja naukowa "Na pograniczach kultur i narodów"

26.09.2024 Kategoria: Konferencje

W dniach 12 – 14 września 2024 r. w Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku po raz kolejny odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Na pograniczach kultur i narodów. Historia, kultura, dialog”. To już XII edycja tego wydarzenia. 

fot_exposed_studio-6545.jpg

Organizatorem konferencji był Instytut Nauk Społecznych Uczelni, a partnerami konferencji: Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne im. Igora Menioka Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Historyczne w Sanoku, Miejska Biblioteka Publiczna im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku, Instytut Nauk o Kulturze UMCS w Lublinie oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Sanoku.

Konferencja została dofinansowana ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Doskonała Nauka II”.

Konferencję otworzył  i powitał gości Rektor Uczelni dr hab. inż. Mateusz Kaczmarski, prof. UP, mowiąc m.in.:

rektor.jpg

„Cieszę się, że tak liczne i znakomite grono naukowców dzisiaj i w najbliższych dniach będzie prezentowało wyniki swoich badań oraz spostrzeżenia dotyczące funkcjonowania obszarów przygranicznych. Mówiąc o obszarach przygranicznych to patrzymy na te obszary z perspektywy toczącej się wojny na Ukrainie…Chciałbym podziękować wszystkim organizatorom, komitetowi naukowemu przede wszystkim Panu Profesorowi Lipeltowi i wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i realizację tej konferencji, która już po raz kolejny finansowana jest w ramach programu ministerialnego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Doskonała Nauka".

Konferencja miała na celu spotkanie, prezentację osiągnieć naukowych i dialog między badaczami zagadnień gospodarczych, społecznych i kulturalnych pochodzącymi z różnych ośrodków naukowych z kraju i zagranicy, reprezentującymi wiele dziedzin nauki i badań, ze zróżnicowanych punktów widzenia – pokazując, w jak wielu sferach życia i działania człowieka funkcjonują różnego typu granice.

Konferencja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem środowiska akademickiego oraz różnych instytucji kultury i nauki. W trzydniowych obradach wzięło udział ok. 90 osób z kilkunastu ośrodków naukowych z Polski, Ukrainy, Słowacji i Niemiec. 

fot_exposed_studio-6544.jpg

Różnorodność tematyczna wystąpień pozwoliła na realizację obrad w ramach 3 sesji plenarnych oraz 16 sesji tematycznych. Zebrani badacze różnych dyscyplin naukowych, tj. socjolodzy, kulturoznawcy, muzykolodzy, medioznawcy, politolodzy, historycy, literaturoznawcy, ekonomiści, dyskutowali o różnych aspektach funkcjonowania pograniczy na terenie dawnej i współczesnej Europy.

Wymiernymi efektami Konferencji były: wymiana poglądów na interesujące uczestników problemy związane z szeroko rozumianym pograniczem. Interdyscyplinarność konferencji sprzyjała również wymianie doświadczeń w zakresie historii pogranicza, jego sztuki kultury, religijności i obrzędowości. Ważnym wątkiem były również sprawy społeczne, gospodarcze, polityczne i medialne.

W ramach konferencji uczestnicy odwiedzili Mediatekę oraz wzięli udział w wycieczce do Jaślisk i Komańczy. Mieli także po raz kolejny okazję do zwiedzania Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Galeria zdjęć

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@up-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.

Akceptuję