Zwalczanie przestępczości związanej z dostępem do Internetu - konferencja w UP

13.09.2024 Kategoria: Konferencje

Uczelnia Państwowa im. Jan Grodka w Sanoku była miejsce jubileuszowej - XV konferencji przybliżającej zagrożenia związane z użytkowaniem nowoczesnych technologii oraz metody zwalczania działalności osób wykorzystującej je do działań niezgodnych z prawem. W dniach 05 - 06 września 2024r odbyła się konferencja szkoleniowa, której organizatorem był Zakład Bezpieczeństwa Wewnętrznego Instytutu Nauk Społecznych sanockiej uczelni wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie a temat przewodni konferencji brzmiał: Zwalczanie przestępczości związanej z dostępem do Internetu. Zasady procesowe związane z zabezpieczaniem i analizą materiału dowodowego w sprawach internetowych.

Konferencja przeznaczona była dla funkcjonariuszy wszystkich służb mundurowych zajmujących się w ramach codziennych obowiązków zwalczaniem szeroko pojętego zjawiska cyberprzestępczości. Tym razem w Sanoku uczestnikami było ponad 180 funkcjonariuszy Policji garnizonu podkarpackiego, placówek Straży Granicznej wchodzących w skład nie tylko Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, ale również innych oddziałów w kraju, w tym Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie, jak również przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej z terenu całego kraju, analitycy i informatycy śledczy w tym Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego ze Szczecina oraz biegli sądowi z zakresu informatyki śledczej i niezależni eksperci z tego zakresu. Nie zabrakło również przedstawicieli Sądu oraz Prokuratury Okręgowej w Krośnie, jak i prokuratur w Sanoku, Lesku czy Brzozowie.

Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali numizmat upamiętniający XV konferencję, który – mam nadzieję okaże się ciekawą i miłą pamiątką a dla zbieraczy takowych białym krukiem z uwagi na ilość wybitych egzemplarzy.

Prelegentami w tej edycji byli:

  • dr Jarosław Biegański – p.o dyrektora Zespołu Bezpieczeństwa Banków Związku Banków Polskich
  • mł. insp. dr Bartłomiej Kowalski – Naczelnik Wydziału dw z Przestępczością Gospodarczą KWP w Rzeszowie
  • nadkom. Arkadiusz Czak - Zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy w Szczecinie,
  • Wojciech Pilszak – prezes zarządu e-Detektywi sp zoo, biegły sądowy z zakresu informatyki śledczej i analizy kryminalnej
  • Jakub Pepełoński – ekspert niezależny
  • Mateusz Górka oraz Artur Gałęski - Dział ds współpracy z organami ścigania, Allegro sp z o o
  • Wojciech Kiszka –  Bank Pekao SA=
  • Tomasz Wawrzkowicz – specjalista ds współpracy z organami ścigania, Grupa Olx
  • Mateusz Chrobok   –  ekspert niezależny
  • Michał Barbaś – ekspert niezależny
  • Paweł Baraniecki – ekspert niezależny
  • Artur Kubiak – Dyrektor Działu Bezpieczeństwa ZondaCrypto
  • Ireneusz Wasiewicz – ekspert niezależny z zakresu informatyki śledczej
  • Mariusz Łucyk – ekspert niezależny
  • Zbigniew Taraś oraz Jakub Kupniewski – Stowarzyszenie Sygnał
  • Józef Druć – ekspert niezależny
  • Marek Stawarczyk - biegły sądowy z zakresu informatyki i informatyki śledczej SO w Krośnie
  • Hubert Hager – oficer Bundespolizei oraz ZITiS z Monachium
  • Grzegorz Matyniak – emerytowany oficer Policji, biegły sądowy SO w Krośnie z zakresu informatyki śledczej oraz analizy danych, nauczyciel akademicki Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku, wielokrotny organizator konferencji związanych z cyberzagrożeniami i cyberprzestępczością, jakie były i nadal – mamy nadzieję – będą organizowane na sanockiej uczelni.

Celem konferencji, która już po raz XV odbyła się na Uczelni Państwowej im. Jan Grodka w Sanoku, było praktyczne poszerzenie wiadomości z zakresu szeroko pojętej cyberprzestępczości oraz jej zapobieganiu przez funkcjonariuszy różnych służb na co dzień zajmujących się zmaganiami z tą formą coraz szerzej wykorzystywanej - niestety - działalności przestępczej. Wśród wystąpień nie zabrakło – a nawet można by powiedzieć często przewijał się temat  związany z kryptowalutami, zarówno ze śledzeniem ich przepływu jak i możliwościami ich procesowego zabezpieczania. Poruszono tematy dotyczące naruszania prawa autorskiego i praw pokrewnych w sieci, w tym nowych trendów i metod kradzieży sygnału telewizyjnego i zwalczania tego zjawiska. Dyskutowano również o możliwościach technicznych i prawnych zabezpieczania danych stanowiących lub mogących stanowić dowód w prowadzonych postępowaniach karnych.

Prelegenci poruszali również tematy związane z wykorzystywaniem narzędzi informatycznych pozwalających na analizę i obróbkę materiałów zarówno wideo jak i zdjęć zabezpieczanych w ramach prowadzonych postępowań przygotowawczych i ich procesowego wykorzystania.

Na konferencji po raz pierwszy – i mamy nadzieję, że nie ostatni – pojawili się przedstawiciele organów ścigania z zagranicy. Tym razem był to oficer Budnespolizei oraz ZITiS z Monachium, którego wystąpienie dostarczyło ciekawych spostrzeżeń na zagadnienia związane z możliwościami badania m.in. kart SIM i zapisywanych na nich danych.

Po raz kolejny możliwości współpracy sektora bankowego z organami ścigania przedstawił p.o dyrektora Zespołu Bezpieczeństwa Banków Związku Banków Polskich.

Swój warsztat pracy oraz interesujące case study przedstawili też biegli sądowi z zakresu informatyki śledczej biorący udział w konferencji.

Zasygnalizowano również pojawiające się wątpliwości i uwagi związane z zabezpieczaniem, badaniem i analizowaniem materiału dowodowego oraz prowadzeniem postępowań przygotowawczych, w tym trudnościami z jakimi na co dzień mierzą się organy ścigania dążąc do zapewnienia nam bezpieczeństwa i ścigając sprawców przestępstw.

Z bardzo ciekawym wystąpieniem o tytule: „Chciałbym być przestępcą ale nie wiem jak” na temat przeglądu rosyjskiego Darknetu zaprezentowali się po raz pierwszy na konferencji w Sanoku (a już mamy nadzieję że nie ostatni) Mateusz Chrobok i Michał Barbaś i od razu zdobyli wielkie zainteresowanie i uznanie uczestników.

Biorąc pod uwagę wzrastającą z każdym rokiem i każdą kolejną edycją liczbę uczestników konferencji wydaje się, że Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku na stałe zagościła już na mapie Polski jako ważne miejsce spotkań, gdzie dochodzi do wymiany doświadczeń zarówno biegłych sądowych, funkcjonariuszy służb mundurowych (Policji, Straży Granicznej, CBA i Krajowej Administracji Skarbowej), jak i sektora prywatnego, którzy zajmują się bezpieczeństwem użytkowników cyberprzestrzeni. Do zobaczenia za rok.

Galeria zdjęć

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@up-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.

Akceptuję