15.06.2022
Drodzy Czytelnicy!
Zapraszamy na wakacje z książkami.
„Cóż może być bardziej cennego od codziennych spotkań z mądrymi książkami.” – Lew Tołstoj
Proponujemy BEZPŁATNE audiobooki i ebooki.
e-Usługa kierowana zarówno do wydawców, dystrybutorów, księgarzy, bibliotekarzy jak i czytelników. Łącząc metadane pochodzące z wiarygodnych źródeł, oraz oprogramowanie umożliwiające szybkie odnajdywanie publikacji w znacznym stopniu ułatwia nawigowanie po zasobach książek ukazujących się w Polsce.
Platforma komiksowa oferująca legalny dostęp do albumów i pasków komiksowych dostępnych w domenie publicznej. Zawiera dostęp do ponad 17 tys. tytułów.
Biblioteka cyfrowa Computer Science skojarzona jest bezpośrednio z czasopismem wydawanym przez Wydawnictwo Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Do komitetu redakcyjnego należy wielu znanych naukowców z całego świata. W ramach periodyku publikowane są oryginalne prace z wielu dziedzin informatyki, które podlegają fachowemu procesowi recenzji. Pozycje w bibliotece czasopisma Computer Science sa dostępne bezpłatnie dla każdego zainteresowanego.
4. ebooks43.pl
ebooks43.pl – serwis, który bezpłatnie udostępnia e-booki we wszystkich najważniejszych formatach: PDF, EPUB i MOBI. Można w nim znaleźć książki Hanny Samson czy Henryka Bardijewskiego. Intencją autorów, których pojedyncze, wybrane dzieła można pobrać na www.ebooks43.pl jest udostępnienie własnej twórczości w nowoczesnej, elektronicznej formie i zachęcenie czytelników do sięgnięcia po kolejne utwory. Cyfry 4 i 3 zawarte w nazwie domeny nawiązują do słów for (four) i free (three), czyli za darmo.
EU Bookshop – to księgarnia online i zarazem archiwum publikacji instytucji UE. Serwisem zarządza Urząd Publikacji Unii Europejskiej w Luksemburgu. Strona jest dostępna w dwudziestu trzech językach urzędowych UE – wystarczy wybrać jeden z nich aby wyświetlić tytuły publikacji dostępnych w danej wersji językowej.
Wirtualna Biblioteka Getty Publications udostępnia około 250 książek o sztuce, które można przejrzeć lub pobrać za darmo.
7. Europeana
Europeana umożliwia przeszukiwanie zasobów cyfrowych europejskich muzeów, bibliotek, archiwów i kolekcji audiowizualnych. Tworzy wielojęzyczną przestrzeń, w której użytkownicy mogą korzystać z bogactwa i różnorodności europejskiego dziedzictwa kulturowego i naukowego: badać, odkrywać, aktywnie dzielić się wiedzą i czerpać inspirację. W zasobach znajdują się obrazy, teksty, dźwięki oraz filmy, w tym kroniki, audycje telewizyjne oraz obrazy filmowe. Niektóre z nich są znane na całym świecie, jak na przykład dzieło Izaaka Newtona o zasadach dynamiki.
8. International Children’s Digital Library
Strona Fundacji ICDL, która stawia sobie za cel umożliwienie dostępu do literatury dla dzieci ze wszystkich zakątków świata. Inicjatywa ta jest reakcją na coraz powszechniejszą migrację, która niejednokrotnie odcina dzieci emigrantów od ich pierwotnej kultury i języka.
9. Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego
Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego - Domena Internetowych Repozytoriów Wiedzy - Zasoby Polskie.
10. Internet Archive
Archiwum światowego internetu, działające jako serwis non-profit. Gromadzi zasoby w kategoriach (m.in.): film, książki, nagrania. Zasoby pochodzą z domeny publicznej oraz z publikacji na licencji creative commons. Aby ułatwić korzystanie, zasoby książkowe zostały ułożone w subkatalogi, m.in.: biblioteki amerykańskie, kanadyjskie, literatura dziecięca itp. Łącznie ponad 3 miliony książek dostępnych do pobrania.
11. Learn Out Loud
Learn Out Loud oferuje ponad 5000 darmowych pozycji audio i wideo, które można pobrać w formacie MP3 lub oglądać online. Należą do nich m.in. darmowe książki audio, wykłady, przemówienia i wywiady w języku angielskim.
Librivox jest niekomercyjnym serwisem non-profit, które oferuje audiobooki nagrane z książek w domenie publicznej przez wolontariuszy i udostępniane jako pliki do pobrania MP3 lub podcasty. Serwis zawiera bogaty zbiór książek z całego świata, nagranych w różnych językach, w tym kilkadziesiąt pozycji polskich.
Lit2Go to strona prowadzona przez Florida Center for Instructional Technology na University of South Florida. Oferują bezpłatny zbiorów opowiadań i wierszy w formacie MP3. Każde opowiadanie i wiersz ma streszczenie, ważny cytat, czas odtwarzania i liczby słów, a także wiele elementów strategii czytania. Każda pozycja ma również eBook w formacie PDF. Serwis zawiera audiobooki i eBooki w języku angielskim.
Loyal Books zapewnia audiobooki z domeny publicznej, które można odtwarzać w systemach iOS, Android, Kindle i odtwarzaczach MP3. Wykorzystuje zasoby Librivox i Gutenberg.org jako źródła darmowych audiobooków. Serwis oferuje książki audio w wielu językach, również po polsku.
NewFiction powstało z myślą o tych, którzy lubią seriale - portal oferuje audiobooki w formacie odcinka, wykonywane przez wielu aktorów. Są one uważane za współczesne dramaty radiowe. Po utworzeniu konta, serwis proponuje odcinek audiobooka na każdy dzień. NewFiction zawiera książki audio w języku angielskim.
Open Culture – gromadzi wysokiej jakości media kulturalne i edukacyjne. Założony w 2006 roku serwis oferuje bezpłatne nagrania audio i wideo i pozwala je łatwo znaleźć. Na stronie jest ogromny zbiór audiobooków, filmów, kursów językowych, e-booków, kursów z najlepszych uniwersytetów i wiele innych zasobów.
Internetowa witryna w całości poświęcona słynnemu angielskiemu dramaturgowi. Zawiera kompletne teksty wszystkich jego dzieł.
80 klasycznych pozycji literatury - od "Anny Kareniny" Tołstoja po "1984" Orwella - dostępnych w domenie publicznej w języku angielskim.
Project Gutenberg – najstarszy i najbardziej znany projekt, gromadzący cyfrowe książki. Od 1971 r. zgromadzono 50 000 dzieł. Teksty nie są chronione prawami autorskimi (najstarsze nie były tymi prawami obłożone, do innych prawa te wygasły). Niewielka część tekstów, które są chronione prawami autorskimi, jest w zasobach za zgodą właścicieli tych praw (wg amerykańskiego prawa autorskiego, bo serwery są w USA).
PubliXo.com – serwis, promujący pisarzy, także debiutujących. Udostępnia utwory w postaci tekstowej oraz multimedialnej. Można posłuchać na przykład wierszy, które są recytowane przez autora, a nawet zaśpiewane. Trochę poezji? A może horror lub kryminał? Każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie.
Słownik (wordnet dla języka polskiego) - zawierający sieć ponad 100 tys. polskich pojęć, powiązanych ze sobą relacjami, udostępniają za darmo naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. Korzystać mogą z niego zwykli użytkownicy - np. uczący się języka polskiego czy angielskiego. Inną grupą są naukowcy, którym Słowosieć pomoże np. w badaniach nad językiem. Przyda się też w pracy twórcom oprogramowań.
Storynory oferuje książki dla dzieci uzbierane z niezwykłych opowieści z całego świata, zaczynając od baśni przez braci Grimm do egzotycznych opowieści. Każdy audiobook jest wyposażony w pełny tekst książki w języku angielskim z możliwością przetłumaczenia na stronie na inne języki, w tym polski.
Serwis szukajwarchiwach.gov.pl – są tu miliony skanów i opisy dokumentów z polskich archiwów państwowych i innych instytucji kultury. W serwisie znajdują się m.in. akta stanu cywilnego, plany architektoniczne Biura Odbudowy Stolicy i odtajnione dokumenty dyplomatyczne.
Świat Czytników to blog, który powinien odwiedzić każdy, kogo interesuje czytanie książek elektronicznych i kto chce kupić czytnik. Nie ma tu przedruków z zagranicznych serwisów, informacje mają być praktyczne i nastawione na czytelnika z Polski.
Świat Czytników odwiedza już ponad 100 tysięcy osób miesięcznie i jest to miejsce, które ma faktyczny wpływ na kształt polskiego rynku e-booków. Przez cztery lata istnienia bloga kibicowaliśmy różnym pozytywnym zmianom – powiększaniu oferty e-bookowej, usuwaniu DRM przez polskie księgarnie, wydawaniu czasopism w formatach na czytniki. Serwis jest niezależny i nie jest związany z żadnym producentem.
Thought Audio oferuje kolekcję klasycznych audiobooków, których można słuchać online lub pobrać w częściach. Niektóre z książek audio dostępne są jako eBooki w formacie PDF do pobrania. Serwis zawiera książki anglojęzyczne.
w.bibliotece.pl – portal usług bibliotecznych, adresowany do wszystkich, którzy są zainteresowani wymianą informacji na temat książek i multimediów gromadzonych w polskich bibliotekach. Umożliwia inteligentne wyszukiwanie zbiorów, wykorzystując opracowane na ich podstawie informacje w katalogach bibliotecznych. Dzięki uproszczonemu procesowi wyszukiwania informacji (wraz z ?ltrowaniem wyników) można dowiedzieć się, w których zbiorach jest poszukiwany materiał.
Wikibooks – biblioteka wolnych podręczników, które tworzą ochotnicy. Ten projekt to nowe społecznościowe podejście do otwartej edukacji. Materiały zawsze aktualne, ponieważ są stale modyfikowane i uzupełniane. Serwis Wikibooks Junior – dostęp do podręczników dla dzieci.
Wikiźródła – serwis, gromadzący teksty z domeny publicznej. Nie są to e-booki – treść jest wyświetlana w formie stron html, ale można stworzyć własną książkę PDF. Dobre źródło polskich tekstów; są dostępne z domeny publicznej lub na wolnej licencji.
Wirtualne Archiwum Polskich Ormian mieści unikalny zbiór armeników, tj. przedmiotów archiwalnych związanych z polskimi Ormianami (starodruki, manuskrypty, książki, czasopisma, zdjęcia, obrazy, przedmioty liturgiczne itp.) WAPO zostało uruchomione w końcu 2010 r. i jest cyfrową wersją Archiwum Polskich Ormian, prowadzonego w Warszawie przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.
Internetowa biblioteka zawierająca kilka tysięcy tekstów źródłowych i map z historii świata, od czasów starożytnych po II wojnę światową.
Wolne Lektury – bezpłatna biblioteka internetowa. W zbiorach ma 1712 utworów (w tym lektury szkolne), z przypisami i motywami, w formatach HTML, TXT, PDF, EPUB, MOBI. W bibliotece jest kilkaset audiobooków, które czytają m.in.: Danuta Stenka, Jan Peszek, Andrzej Chyra. Można ich słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis oraz DAISY (dla osób słabowidzących, niewidomych oraz mających trudności z czytaniem).
Źródło: https://legalnakultura.pl/pl/legalne-zrodla/ksiazki?page=5
Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok
tel.: +48 13 46 55 950
rektorat@up-sanok.edu.pl
NIP 687-17-40-766
Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.