Książka tradycyjna czy elektroniczna?

04.03.2022

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Książka jest to dokument piśmienniczy, zapis myśli ludzkiej, raczej obszerny, w postaci publikacji wielostronicowej o określonej liczbie stron, o charakterze trwałym. Dzisiejsza postać książki wywodzi się od kodeksu, czyli kartek połączonych grzbietem, które wraz z upowszechnieniem pergaminu zastąpiły zwój.

Książka elektroniczna jest to publikacja elektroniczna, zapisana w odpowiednim formacie możliwym do odczytania za pomocą komputerów, telefonów komórkowych lub innych przystosowanych do tego urządzeń. E-booki składają się  z tekstu, obrazów lub też połączenia obydwu elementów.

Jak wiadomo historia książki jest długa i bardzo bogata. Począwszy od piktogramów, pisma klinowego, sięga od około 4 tysięcy lat p.n.e. Dzielimy ją na tę sprzed ery druku do 1500 roku n.e. oraz na epokę książki drukowanej, której rozwój zawdzięczamy Janowi Gutenbergowi. Obok takiej tradycji nie można przejść obojętnie, takiego bogactwa nie można zaprzepaścić, uzasadniając często postępem technologicznym.

Historia e-booków jest nikła. Za pierwszego twórcę e-booka uznaje się Michaela S. Harta, który w 1971 roku z okazji Dnia Niepodległości otrzymał darmowo wydrukowaną kopię Amerykańskiej Deklaracji Niepodległości i to zainspirowało go do przepisania dokumentu do komputera i rozesłania do innych użytkowników sieci komputerowej. Odtąd cyfryzacja i dystrybucja literatury w formie elektronicznej stała się celem jego życia.

Widzimy, że świat pędzi z postępem. Część rzeczy przechodzi do lamusa, ponieważ wypierają je coraz to nowe technologie. Literatura na przestrzeni ostatnich lat przeżywa pewien kryzys. Badania społeczne pokazują, że czytanie nie jest raczej ulubioną rozrywką Polaków. Czy to jednak oznacza, że czytelnictwo zamiera, a tradycyjne książki powoli zaczną znikać ze sklepowych półek? Wiele osób zastanawia się nad tym, czy popularne e-booki nie zastąpią książki papierowej? Zdania na ten temat są podzielone. Na pewno obcowanie z książką elektroniczną jest innym ,,doświadczeniem sensorycznym” niż czytanie tradycyjnej lektury. Uważam, że książka jest bardziej osobista, jest jak przyjaciel. Powstaje więź między czytającym a papierową książką, szelest przewracanych kartek, ich dotyk, zapach…. Owszem zgadzam się, że dostęp do e-booków jest o wiele łatwiejszy, że są one tańsze niż książki tradycyjne, że czytnik jest lżejszy, może wygodniejszy, z pewnością ma wiele zalet ale jest urządzeniem, nie wytwarza bliskości. Czytana treść w formie książki inaczej zapada w pamięci. Odrzucając książkę to tak jakbyśmy żywe stworzenie chcieli zastąpić zabawką – robotem. Szczególnie  młodsze pokolenie znacznie częściej wybiera czytniki z e-bookami, argumentując to tym, że czytniki podnoszą komfort czytania, ponieważ są lekkie, wodoodporne, mają podświetlenie, są z dostępem do biblioteki itp. Inni twierdzą, że czytniki z e - bookami  zajmują mało miejsca, gdyż obecne pokolenie młodych ludzi są posiadaczami  kawalerek albo, że ogarnięcie czytnika jest łatwiejsze, mniej czasochłonne i mniej męczące, półki z książkami czasem trudno opanować, gdyż należy je pielęgnować, czasem książka może się gdzieś przełożyć, szukamy jej, co skutkuje tym, że mamy mniej czasu na czytanie.

W dzisiejszych czasach również ciężko byłoby funkcjonować bez dostępu do e – booków, zatem obie formy książek są przydatne i mam nadzieję, że się nie wyeliminują.

Jednak dla mnie najistotniejszym argumentem, że książka papierowa powinna mieć honorowe miejsce w każdym domu jest fakt, że czytanie książki tradycyjnej jest niezbędnym wzorcem dla każdego dziecka. Żeby zaszczepić w dziecku miłość do czytania, trzeba między innymi przy nim czytać i z nim czytać, bo słowo i przedmiot są dla malucha zrozumiałe. Młody człowiek widząc jak rodzice czytają będzie ich naśladować, a z czasem zacznie sięgać po swoje książeczki. Czy e- booki są w stanie spełniać podobną rolę?

Autor: Anna Futyma

Źródła:

  1. https://ale.pl/blog/ksiazka-papierowa-czy-elektroniczna-co-lepsze/ [dostęp z dnia 10.02.2022].
  2. https://pl.wikipedia.org/wiki/E-book [dostęp z dnia 10.02.2022].
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%85%C5%BCka [dostęp z dnia 10.02.2022].
  4. https://pl.wikipedia.org/wiki/Projekt_Gutenberg [dostęp z dnia 10.02.2022].

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@up-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.

Akceptuję