Zajęcia biblioteczne on-line

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Drodzy Studenci!

Proponujemy Wam ciekawe zajęcia on-line z zakresu  historii pisma i bibliotek

Poniżej przedstawiony jest krótki scenariusz oraz prezentacje do pobrania.

Gdybyście byli zainteresowani obejrzeniem starych wydań książek,  odsłuchaniem audiobooków, czy mielibyście jakiekolwiek pytania, to serdecznie zapraszamy do Biblioteki Uczelnianej lub prosimy o kontakt telefoniczny 13 46 559 41 albo mailowy afutyma@up-sanok.edu.pl

Scenariusz zajęć bibliotecznych.

,,Historia pisma i bibliotek " to zajęcia dla studentów  których celem jest poznanie różnych rodzajów pisma i historii bibliotek.

Pismo od tysięcy lat stanowi materialny zapis idei, historii i myśli ludzkiej. Biblioteka jest naturalnym miejscem, pozwalającym uświadomić uczniom bogactwo koncepcji utrwalenia mowy ludzkiej za pomocą znaków. Poprzez aktywizację i zainteresowanie  studenci mogą poznać olbrzymią różnorodność rodzajów pisma, historię powstania i rozwoju bibliotek na świecie i w Polsce oraz  możliwości  funkcjonalnego wykorzystania tych wiadomości w swojej dalszej edukacji.

Scenariusz realizowany będzie w trakcie zajęć bibliotecznych w Bibliotece Uczelnianej.

Scenariusz w wersji podstawowej może być zrealizowany w ciągu 1,5 godziny.

Wynikające z tej lekcji wnioski i obszary badawcze mogą być jednak kontynuowane podczas kolejnych zajęć bibliotecznych.

Typ szkoły: Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku.

Temat zajęć: Historia pisma i bibliotek. Elektroniczne źródła informacji.

Przewidywany czas zajęć (w całości): 1,5 h - 2h

Cele lekcji:

• Cele ogólne
  1. Zapoznanie studentów z historią pisma i bibliotek od czasów powstania do czasów najnowszych.
  2. Zapoznanie studentów z e- źródłami.
  • Cele operacyjne

Studenci wiedzą:

1. Co to jest pismo i jak ewaluowało pismo.
  2. Jaka jest geneza pisma (ikonografia, środki mnemotechniczne, symbole).
  3. Jakie są elektroniczne źródła informacji.
  4. Jak korzystać z e- źródeł.

Studenci znają:

1. Najstarsze systemy znaków (sumeryjskie pismo klinowe, hieroglify egipskie, nieodczytane do dziś pismo cywilizacji doliny Indusu, kreteńskie pismo hieroglificzne).
  2. Pierwszy systemem pisma, stosujący zapis alfabetyczny (pismo fenickie, powstałe w XI w. p.n.e.) i jakie pisma wykształciły się z pisma fenickiego ( pismo greckie - dało początek innym typom pisma, m.in. alfabetowi łacińskiemu, cyrylicy,  pismo hebrajskie, arabskie, etiopskie, gruzińskie, ormiańskie oraz liczne pisma indyjskie).
  3. Dzieje bibliotek.
  4. Słynne biblioteki w Polsce i na świecie.

Studenci potrafią wymienić:

1. Fazy rozwoju pisma.
  2. Słynne biblioteki w Polsce i na świecie.

Metody nauczania: wykład, dyskusja.

Formy pracy: indywidualna, grupowa.

Środki dydaktyczne: komputer z dostępem do internetu (dla każdego studenta), książki, prezentacje multimedialne (1. Historia pisma i bibliotek, 2. Elektroniczne źródła informacji, 3 – Korzystanie z Katalogu Księgozbioru).

Przebieg zajęć

Część wstępna:

1. Przywitanie studentów w Bibliotece Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku.

2.Omówienie zasad korzystania z biblioteki między innymi za pomocą prezentacji multimedialnej.

3.Przedstawienie tematu zajęć bibliotecznych.

Część główna:

1. Prezentacja na temat historii pisma i bibliotek

2. Studenci mają okazję obejrzeć stare wydania książek dostępnych w bibliotece oraz współcześnie wydane z różnych dziedzin.

3. Wysłuchanie fragmentu utworów: np. ,,Wesela” Stanisława Wyspiańskiego i  ,,Iliady” Homera nagranych w formie audiobooka i porównanie z  ebookiem oraz z żywą książką dostępną w bibliotece.

4. Zaprezentowanie elektronicznych źródeł informacji

5. Praca indywidualna nawiązująca do zastosowania poznanej wiedzy z wykorzystaniem zasobów bibliotecznych i e- źródeł.

Część końcowa:

1.Prowadzący zajęcia inicjuje swobodną wymianę zdań pomiędzy studentami, dyskusję, odpowiada na zadawane pytania.

2. Na zakończenie zajęć -  podsumowanie poznanych wiadomości i umiejętności.

Opracowała: Anna Futyma

Biblioteka Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku