Zeszyty Naukowe PWSZ 14/2022

07.11.2023

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Kolejny, czternasty numer Zeszytów Naukowych PWSZ jest zbiorem oryginalnych oraz poglądowych prac z zakresu nauk medycznych i nauk o zdrowiu. W tym numerze zostały zaprezentowane aktualne zagadnienia dotyczące promocji zdrowia, profilaktyki i profesjonalnej opieki. Choroby układu krążenia stanowią istotny problem zdrowotny współczesnego społeczeństwa i są pierwszą przyczyną zgonów. Dostępność oraz korzystanie z opieki zdrowotnej i stosowanie się do zaleceń lekarskich przez pacjentów z chorobą wieńcową zostało przedstawione w pracy oryginalnej.

Kolejnym problemem poruszonym w bieżącym numerze Zeszytów są choroby nowotworowe, dwie z publikowanych prac dotyczą zagadnień onkologicznych. Akceptacja choroby jest bardzo ważnym zagadnieniem, szczególnie w aspekcie pacjentów z chorobą nowotworową. Wysoki stopień akceptacji choroby jest wyrażeniem zgody na zmiany w życiu spowodowane toczącym się w organizmie procesem patologicznym i warunkuje dobrą współpracę pacjenta z zespołem terapeutycznym oraz zwiększa szansę na wyleczenie. Inny ważny problem występujący u pacjentów z chorobą nowotworową to obniżony nastrój, lęk, a nawet depresja. Zagadnienie depresji u tej grupy chorych zostało omówione w artykule o charakterze poglądowym. Często występującą dolegliwością spowodowaną zespołem ciasnoty podbarkowej są bóle barku, w przypadku których ważne znaczenie ma fizykoterapia i kinezyterapia. Przykładem usprawniania w zespole cieśni podbarkowej, przynoszącym szybkie złagodzenie dolegliwości i poprawę funkcji kończyny, jest zastosowanie metody wg Cyriax’a i Kinetic Control, co zostało przedstawione w kolejnej pracy. Aktywność fizyczna istotnie wpływa na trzymanie i potęgowanie zdrowia, a jedną z jej form jest morsowanie. W kolejnej pracy zaprezentowano motywy podejmowania kąpieli w zimnej wodzie w opinii mieszkańców Dolnego Śląska uprawiających ten rodzaj aktywności. Podmioty odpowiedzialne za ratowanie zdrowia i życia ludzkiego działają w różnych, niejednokrotnie skomplikowanych sytuacjach podejmując współpracę w sferach rzeczowej, informacyjnej oraz szkoleniowej. Dobra współpraca tych podmiotów warunkuje zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego ludności, a także przekłada się na skuteczność działań ratowniczych. Meandry tej współpracy zostały omówione w kolejnym artykule zamieszczonym w Zeszytach. Wiedza, umiejętności i postawa pielęgniarek są fundamentem jakości profesjonalnej opieki. W kolejnej pracy dokonano oceny poziomu wiedzy pielęgniarek na temat pokontrastowej niewydolności nerek, a także zwrócono uwagę na potrzebę szkolenia personelu w tym zakresie. Podstawową metodą stosowaną obecnie w kształceniu przyszłych pracowników ochrony zdrowia jest symulacja medyczna. Opinia studentów pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego dotycząca nauczania tą metodą została również zaprezentowana w bieżącym numerze Zeszytów.

Mam nadzieję, że prace zamieszczone w czternastym numerze Zeszytów Naukowych PWSZ będą źródłem wiedzy i inspiracją do podejmowania działań o charakterze naukowym, a wnioski z badań będą wdrażane w praktyce klinicznej i dydaktycznej. 

Elżbieta Cipora                                    

Pliki do pobrania

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@up-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.

Akceptuję