07.11.2023
Piętnasty numer Zeszytów Naukowych PWSZ zawiera osiem prac naukowych, w tym sześć artykułów stanowiących prace oryginalne i dwa artykuły o charakterze poglądowym. Publikowane prace w większości napisane są w języku polskim, w tym wydaniu zamieszczono również artykuły w języku angielskim. Jedna z tych prac o charakterze studium przypadku przygotowana została przez zespół pracowników naukowych z Bułgarii. Opisano w niej ciekawy przypadek 21-letniej kobiety z rozpoznaniem stwardnienia guzowatego powikłanym pęknięciem naczyniakomięśniakotłuszczaka. W drugiej anglojęzycznej pracy przedstawiono funkcjonowanie psychiczne kobiet z rakiem piersi. Kolejna bardzo interesująca praca, adresowana głównie do osób zarządzających podsystemem pielęgniarstwa, dotyczy przywództwa w pielęgniarstwie. Autorka przedstawiła w niej niektóre bariery organizacyjne i zawarła wieloaspektowe spojrzenie na problemy występujące w zarządzaniu zespołami pielęgniarskimi, zwracając szczególną uwagę na styl zarządzania przez kobiety – menadżerów. Niewątpliwie uwagę Czytelników może skupić również praca przedstawiająca charakterystykę urazów mieszkańców powiatu rzeszowskiego i miasta Rzeszowa, którzy wymagali pomocy zespołów ratownictwa medycznego. Badania zaprezentowane w tym artykule zostały zrealizowane metodą retrospektywnej analizy dokumentacji medycznej obejmującej pięcioletni okres, tj. lata 2014-2018. Konsekwencje spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży zostały zobrazowane poprzez przedstawienie aktualnego stanu wiedzy na temat epidemiologii, objawów i leczenia spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych (FASD). Wyniki badań o charakterze pilotażowym polegające na ocenie liczby leukocytów u pacjentów leczonych operacyjnie z powodu złamania kłykci kości piszczelowej zostały zaprezentowane w kolejnej pracy. Podkreślono tutaj zależność pomiędzy wzrostem liczby leukocytów, a leczeniem operacyjnym oraz potrzebę dalszych badań w tym temacie. Choroby układu sercowo-naczyniowego są niewątpliwie największym zagrożeniem zdrowotnym XXI wieku. W bieżącym wydaniu Zeszytów przedstawiono objawy, aktualne metody diagnozowania i leczenia migotania przedsionków oraz powikłania tej arytmii. Jedną z zalecanych i obecnie często stosowanych metod kształcenia na kierunku pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne jest metoda symulacji medycznej. Opinie studentów obydwu kierunków na temat sesji symulacyjnych – prebriefingu i debriefingu zaprezentowano w kolejnej oryginalnej pracy zamieszczonej w bieżącym numerze Zeszytów.
Szanowni Państwo, zapraszam do lektury 15-tego numeru Zeszytów Naukowych PWSZ, zachęcam do prowadzenia dalszych badań dotyczących profilaktyki, problemów zdrowotnych, możliwości ich rozwiązywania oraz prezentacji uzyskanych wyników i wniosków w kolejnych numerach naszego Czasopisma.
Elżbieta Cipora
Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok
tel.: +48 13 46 55 950
rektorat@up-sanok.edu.pl
NIP 687-17-40-766
Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.