Zeszyty Naukowe PWSZ nr 16

23.07.2024

zn_16_okl.jpg

Wstęp

Szanowni Państwo, bieżący – szesnasty numer Zeszytów Naukowych PWSZ zawiera jedenaście artykułów naukowych, w tym siedem prac oryginalnych i cztery poglądowe, w których przedstawiono zagadnienia dotyczące wybranych aspektów profilaktyki, leczenia i rehabilitacji oraz opieki pielęgniarskiej.

We współczesnym świecie coraz większą uwagę przywiązuje się do jakości życia. Znaczenie leczenia uzdrowiskowego dla poprawy jakości życia zaprezentowano na podstawie subiektywnej oceny uczestników turnusów sanatoryjnych. W innej pracy dokonano oceny jakości życia mężczyzn z rakiem gruczołu krokowego leczonych metodą radioterapii. Z zagadnieniem jakości życia związana jest również praca poglądowa dotycząca endometriozy – przewlekłej choroby, coraz częściej diagnozowanej u młodych kobiet, której późne rozpoznanie znacznie obniża codzienne funkcjonowanie. Podstawą edukacji i oddziaływań profilaktycznych jest ocena poziomu wiedzy pacjentów w określonym zakresie. Taką ocenę wiedzy na temat samoopieki po zabiegu pomostowania aortalno-wieńcowego oraz czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca przedstawiono w kolejnej pracy oryginalnej. Zachowania prozdrowotne mają bardzo ważne znaczenie w profilaktyce nowotworów, w tym w zapobieganiu i wczesnym diagnozowaniu raka jelita grubego. W jednym z artykułów zaprezentowano zależności pomiędzy występowaniem raka jelita grubego w rodzinie, a zachowaniami zdrowotnymi podejmowanymi przez osoby po 50. roku życia. Zwrócono tutaj uwagę, iż respondenci z rodzin w których występował rak jelita grubego częściej podejmowali zachowania prozdrowotne w porównaniu do osób nieobciążonych rodzinnie tym nowotworem. Zagadnienie dotyczące profilaktyki, ale w innym aspekcie zostało przedstawione poprzez zdiagnozowanie stanu realizacji szczepień ochronnych oraz czynników warunkujących ten proces w powiecie sanockim w kontekście ruchów antyszczepionkowych i napływu uchodźców z Ukrainy. Pozostałe artykuły zawarte w bieżącym numerze Zeszytów dotyczą: zagadnienia odczuwania bólu u nastolatków po operacyjnym leczeniu skoliozy, rehabilitacji po zabiegu alloplastyki stawu kolanowego, opieki pielęgniarskiej nad pacjentem z zespołem Hiper IgE, nowoczesnych terapii w leczeniu migreny oraz możliwości zastosowania inhibitorów czynnika XI w celu zapobiegania zakrzepom i zatorom.

Mam nadzieję, że artykuły zamieszczone w szesnastym numerze Zeszytów Naukowych PWSZ będą stanowić dla Państwa interesującą lekturę, a zarazem inspirację do prowadzenia kolejnych badań z dziedziny nauk medycznych i nauk o zdrowiu, prezentacji wyników, dyskusji oraz pozwolą na wyartykułowanie implikacji praktycznych.

Elżbieta Cipora

Pliki do pobrania

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@up-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.

Akceptuję