01.07.2020
Zobacz klip: https://animoto.com/play/HuxfCjrLd0w2Pic8iQ5obg
Tom I. Szkice z historii społeczno-gospodarczej, Redakcja naukowa: Robert Lipelt, Sanok 2014
Celem Autorów tomu pierwszego było przedstawienie złożoności problematyki pograniczy rozumianych nie tylko w kategoriach przestrzenno-etnicznych, ale także jako miejsca spotkania się odmiennych zbiorowości, zróżnicowanych społecznie, ale także religijnie, kulturowo z ich wzajemnym oddziaływaniem. Należy przy tej okazji nadmienić, że w ostatnich latach zagadnienie pograniczy znajduje bogate odzwierciedlenie w polskim piśmiennictwie naukowym.
Tom II. Pamięć, historia, kultura, Redakcja naukowa: Anna Chudzik, Dariusz Wojakowski, Sanok 2014
Tom drugi przedstawia różne modele pojednania opierające się na odmiennym stosunku do wspólnej, trudnej historii nardów. Autorzy podejmują rozważania na temat historii i jej wpływu na współczesne życie mieszkańców pogranicza.
Tom III. Szanse i zagrożenia społeczne, Redakcja naukowa: Piotr Frączek, Jolanta Karolczuk, Sanok 2015
Prezentowana publikacja jest kierowana do osób, które w swojej pracy spotykają się z problemami związanymi z wykluczeniem społecznym, socjologią pogranicza czy też spójnością społeczną. Pogranicza są miejscem, gdzie zróżnicowania kulturowe mogą prowadzić do występowania nierówności społecznych.
Tom IV. Kulturowe obrazy ludzi i miejsc, Redakcja naukowa: Anna Chudzik, Sanok 2015
Tom stanowi intersującą i wartościową propozycję spojrzenia na szerokie spektrum zagadnień kulturowych i społecznych dawnych i współczesnych pograniczy. Zawiera doniosłe i inspirujące rozważania z zakresu socjologii pogranicza. Przedstawia często zawiłą i trudną historię obszarów przygranicznych oraz procesy społeczne i kulturowe zachodzące w nich obecnie.
Tom V. W kręgu historii, sztuki i mediów, Redakcja naukowa: Anna Chudzik, Robert Lipelt, Sanok 2016
Tom zawiera przykłady rozważań z wielu dziedzin nauki i badań, ze zróżnicowanych punktów widzenia -pokazując, jak w wielu sferach życia i działaniach człowieka funkcjonują różnego typu granice. Publikacja zawiera rozważania z zakresu historii oraz problematyki dziedzictwa kultury duchowej i materialnej. Kolejne teksty dotyczą czasów nowszych, głównie pierwszej połowy XX stulecia, przemian historycznych, gospodarczych oraz społecznokulturowych związanych z konfrontowaniem się różnych grup etnicznych i narodowych w rzeczywistości Polski i Europy Środkowej.
Tom VI. Problemy społeczne i wyzwania dla edukacji, Redakcja naukowa: Jolanta Katarzyna Karolczuk, Sanok 2016
Tom szósty naznaczony jest kontekstem czasów niepokoju. Przede wszystkim dotyczy to pierwszej części tomu, poświęconego Problemom narodowościowym, tożsamościowym i społecznym, którego tematyka odnosi się wprost do tych zjawisk, a które obecnie zasadniczo zmieniają europejską percepcję pograniczności. Autorzy prezentują przejawy nieadekwatności prowadzonej polityki narodowościowej w stosunku do realnie występującej dynamicznej i zmiennej struktury narodowościowej poszczególnych państw Europy Środkowo-Wschodniej. Zdaniem Autorów podstawą owej nieadekwatności jest brak zgodności poglądów i opartych na tej podstawie działań politycznych ze zrozumieniem podstawowych pojęć z zakresu socjologii narodu, w tym kategorii narodu politycznego oraz narodu etnicznego.
Tom VII. Dylematy społeczno-ekonomiczne pogranicza, Redakcja naukowa: Piotr Frączek, Jolanta Katarzyna Karolczuk, Sanok 2017
Dążenie do osiągnięcia rozwoju zrównoważonego kraju wymaga nieustannego rozstrzygania pojawiających się dylematów społeczno-ekonomicznych. Jak wskazują liczne badania naukowe obszarem, na terenie którego ze szczególnym nasileniem mogą występować problemy społeczne oraz procesy marginalizacyjne, są rejony pogranicza. Stąd też tak istotne staje się podejmowanie wysiłków zmierzających do zidentyfikowania dylematów społeczno-ekonomicznych występujących w tych rejonach oraz wskazanie szans i zagrożeń w procesie rozwoju zrównoważonego obszarów pogranicza. Skuteczna polityka publiczna prowadzona na terenach pogranicza, przyczyni się do efektywniejszego rozwiązywania problemów społeczno-ekonomicznych i tym zagadnieniom poświęcona jest niniejsza publikacja.
Tom VIII. Kultura -Literatura-Media, Redakcja naukowa: Anna Chudzik, Robert Lipelt, Sanok 2017
Tom ósmy obejmuje zagadnienia z dziedzictwa kultury duchowej i materialnej, twórczości literackiej i artystycznej oraz roli mediów w kształtowaniu obrazu współczesnych pograniczy.
Tom IX. Refleksje o społeczeństwie i kulturze, Redakcja naukowa: Piotr Frączek, Jolanta Katarzyna Karolczuk, Sanok 2018
Celem prezentowanej publikacji jest nie tylko prowadzenie dyskursu naukowego czy przełamywanie zakorzenionych stereotypów, ale dążenie do poprawy komunikacji społeczeństw, grup, podmiotów, gdzie występują wyzwania związane z "pogranicznością". Lepsze komunikowanie się społeczeństw jest gwarantem rozwiązywania problemów, umożliwia osiągnięcie konsensusu w zakresie najbardziej żywotnych kwestii.
Tom X. O stosunkach społecznych i kulturowych, Redakcja naukowa: Robert Lipelt, Sanok 2018
Tom dziesiąty poświęcony został szeroko rozumianym zagadnieniom społecznym i kulturowym regionów pogranicznych. Większość prezentowanych w tym tomie artykułów dotyczy pograniczy Polski i Ukrainy oraz Polski i Słowacji. Autorami tekstów są przedstawiciele kilku dyscyplin naukowych- etnografii, muzykologii, literaturoznawstwa i historii, pochodzący z różnych ośrodków naukowych z Polski i zagranicy. Wydawnictwo zawiera łącznie szesnaście tekstów. Pierwsze osiem poświęcone zostało twórczości literackiej, osiem kolejnych tekstów twórczości muzycznej. Tematyka tekstów dotyczy pogranicza jako miejsca spotkania się odmiennych zbiorowości z ich wzajemnym oddziaływaniem.
Tom XI. Ekonomia i polityka, Redakcja naukowa: Piotr Frączek, Jolanta Katarzyna Karolczuk, Sanok 2019
Tom jedenasty został poświęcony zagadnieniom związanym z ekonomią i polityką na pograniczach. Książka została podzielona na dwie części. Pierwsza część zatytułowana Wyzwania i szanse ekonomiczne na pograniczach zawiera pięć tekstów. Druga część monografii zatytułowana Polityka i społeczeństwo na pograniczach składa się z ośmiu tekstów. Niewątpliwie przedstawione w niniejszej monografii teksty nie wyczerpują zagadnień związanych z pogranicznością w wymiarze ekonomicznym i politycznym, co sprawia że, temat pograniczności będzie kontynuowany w kolejnych publikacjach.
Tom XII. Z odległej i bliskiej przeszłości. Studia o stosunkach kulturowych, Redakcja naukowa: Robert Lipelt, Sanok 2019
Tom dwunasty poświęcony został wybranym aspektom stosunków kulturowych na obszarze regionów pogranicznych. Zasięg terytorialny większości prezentowanych w tym tomie artykułów obejmuje obszary Europy Środkowo-Wschodniej, zaś chronologiczny czasy od średniowiecza aż po współczesność. Tak szeroka rozpiętość chronologiczna umożliwia dogłębne przedstawienie wielu szczegółowych problemów pograniczy rozumianych nie tylko w kategoriach przestrzenno-etnicznych, ale także jako miejsca spotkania się odmiennych zbiorowości zróżnicowanych społecznie, religijnie i kulturowo z ich wzajemnym oddziaływaniem.
Tom XIII. Dylematy społeczne i klulturowe pogranicza. Redeakcja naukowa: Piotr Frączek, Jolanta Katarzyna Karolczuk, Sanok 2020
Trzynasty tom serii jest poświęcony dylematom społecznym i kulturowym pogranicza. Składa się z trzech części: 1. Dylematy kulturowe na pograniczach 2. Dylematy społeczne na pograniczach 3. Osobowości związane z Uczelnią Państwową im. Jana Grodka w Sanoku. Pierwsze dwie części stanowią pewną kontynuację, zaś tematyka trzeciej części to nowy pomysł, którego celem jest prezentacja osób mających istotny wpływ na rozwój Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku.
Tom XIV. Instytucje i ludzie pogranicza. Redakcja naukowa: Robert Lipelt, Sanok 2020
W czternastym tomie serii Czytelnik ma okazję pogłębić swoją wiedzę z zakresu kultury duchowej i materialnej regionów pogranicznych oraz zachwycić się twórczością literacką i artystyczną tych okolic. Autorami tekstów są badacze z Polski, Słowacji, Ukrainy reprezentujący kilka dyscyplin naukowych – historię, socjologię, kulturoznawstwo, etnologię. Dla pełniejszego obrazu opisywanych zjawisk, naukowcy często wykraczają poza granice swoich własnych dziedzin.
Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok
tel.: +48 13 46 55 950
rektorat@up-sanok.edu.pl
NIP 687-17-40-766
Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.