18.03.2022
Żadna osoba z niepełnosprawnością nie lubi określenia "inwalida", ale takiego określenia kiedyś używano i tego nie zmienimy. Do dzisiaj funkcjonują nazwy np. "renta inwalidzka" czy "wózek inwalidzki". Na szczęście język się zmienia wraz z ewolucją spojrzenia na niepełnosprawność.
Faktem jest jednak, że w połowie XX wieku Międzynarodowa Organizacja Pracy ustanowiła "Międzynarodowy Dzień Inwalidów" (święto obchodzone corocznie w 3. niedzielę marca).
Wydarzeniem inicjującym ustanowienie Dnia była katastrofa górnicza 8 sierpnia 1956 roku w kopalni węgla kamiennego Bois du Cazier w Marcinelle w Belgii, w wyniku której śmierć poniosło 262 górników pochodzących z 12 krajów, a część doznała poważnych obrażeń zostając inwalidą.
Prawdopodobnie jest to najstarsze święto poświęcone osobom niepełnosprawnym w wyniku wypadków przy pracy. Na obchody Dnia wybrano pierwsze dni wiosny, symbol odradzającej się przyrody.
W Polsce obchody organizowane są od 1959 roku przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok
tel.: +48 13 46 55 950
rektorat@up-sanok.edu.pl
NIP 687-17-40-766
Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.