10.03.2020
Rekomendacja Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego po pierwszym posiedzeniu Zespołu ds. koordynacji działań w systemie szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zagrożeniem wystąpienia COVID-19:
Rekomenduje się bezwzględne stosowanie zasad zapobiegawczych, które istotnie wpływają na ograniczenie ryzyka zakażenia. Zaleca się sprawdzanie aktualnych informacji zamieszczanych na stronach internetowych: https://www.gov.pl/koronawirus oraz https://gis.gov.pl/aktualnosci/
Na stronie GIS można uzyskać informacje dotyczące, m.in.: podstawowych środków ochronnych przeciwko koronawirusowi oraz zasad postępowania epidemiologicznego i medycznego (SARS-CoV-2).
W przypadku powzięcia podejrzenia o zarażeniu członka społeczności akademickiej wirusem SARS-Cov-2 władze instytucji akademickiej powinny skontaktować się z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym i zastosować się do zaleceń w sprawie hospitalizacji, kwarantanny czy obserwacji sanitarnej.
Decyzje o przeprowadzeniu imprez masowych na uczelniach, w czasie zwiększonego zagrożenia koronawirusem, powinny być podejmowane po konsultacji z Wojewodą. Również Wojewoda jest organem odpowiedzialnym za organizacje kwarantanny. W przypadku konieczności zastosowania kwarantanny w obiektach uczelni (np. domu studenckim) odbywa się to w porozumieniu ze służbami Wojewody.
Zaleca się wstrzymanie wyjazdów polskich studentów, doktorantów oraz nauczycieli akademickich i pracowników w rejony zagrożone występowaniem koronawirusa SARS-Cov-2, a także powstrzymanie przyjazdów do Polski zagranicznych studentów, doktorantów oraz nauczycieli akademickich i pracowników z tych obszarów. Zgodnie z informacjami Głównego Inspektoratu Sanitarnego (według aktualnego stanu) regiony obecnie objęte takim zagrożeniem to: Chiny, Hongkong oraz Korea Południowa, Włochy, Iran i Japonia.
Zaleca się rozważenie ograniczenia wymiany akademickiej i służbowych wyjazdów do innych krajów.
W zależności od rozwoju sytuacji zaleca się rozważenie możliwości przełożenia rozpoczęcia wymiany międzynarodowej na kolejny semestr lub umożliwienia pracy i nauki zdalnej z użyciem nowoczesnych technologii, np. wykorzystywanych w ramach telepracy oraz procesach kształcenia na odległość.
W uczelniach kształcących na kierunkach medycznych rozważenia może wymagać ograniczenie lub wstrzymanie zajęć na oddziałach zakaźnych, według oceny wskazań dokonanych przez rektorów.
Informujemy, że wszystkie informacje związane z zagrożeniem koronawirusem będą na bieżąco udostępniane na stronie internetowej Ministerstwa, jak również rozpowszechniane za pośrednictwem konferencji rektorów oraz Parlamentu Studentów RP.
Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla uczelni w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem:
1. Koronawirus przenosi się:
Bezpośrednio, drogą kropelkową. Zawierające wirusa drobne kropelki powstają w trakcie kaszlu, kichania, mówienia i mogą być bezpośrednią przyczyna zakażenia. Odległość 1-1,5 m od drugiej osoby, z którą rozmawia się, traktowana jest jako bezpieczna pod warunkiem, że osoba ta nie kaszle i nie kicha w naszym kierunku. Pośrednio poprzez skażone wydzieliną oddechową (podczas kichania czy kaszlu) przedmioty i powierzchnie. Wirus ma zdolność do krótkotrwałego przebywania na powierzchniach i przedmiotach jeśli skażone zostały wydzieliną oddechową (w trakcie kaszlu, czy kichania) osób chorych. Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach np. dotykając twarzy lub pocierając oczy.
Wirus ten, jako wirus osłonkowy, podatny jest na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu.
2. Zaleca się:
3. Podejrzenie przypadku
Osoba podejrzana o zakażenie koronawirusem to każdy kto:
przebywał w kraju, w którym występuje transmisja koronawirusa,
LUB
miał bliski kontakt z osobą zakażoną,
(i)
nie minęło 14 dni od pobytu lub kontaktu,
(i)
obserwuje u siebie takie objawy, jak:
gorączka,
kaszel,
duszność.
4. Jeśli podejrzewasz, że ktoś może mieć ostrą chorobę układu oddechowego na skutek zakażenia koronawirusem:
pamiętaj o konieczności bezzwłocznego, telefonicznego powiadomienia stacji sanitarno-epidemiologicznej, lub zgłoszenia się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
5. Co to znaczy, że ktoś miał bliski kontakt z osobą zakażoną koronawirusem:
Osoby z bliskiego kontaktu NIE są uważane za zakażone, jeżeli czują się dobrze i nie mają objawów choroby. Jest mało prawdopodobne, aby rozprzestrzeniły infekcję na inne osoby, jednak zaleca im się:
Kwarantannę można skrócić w przypadku, gdy wyniki testów na obecność koronawirusa u osoby podejrzanej o zakażenie wyszły negatywne (a z którą osoba poddana kwarantannie miała kontakt). Decyzję o skróceniu kwarantanny podejmuje właściwy państwowy powiatowy inspektor sanitarny.
WAŻNE
Działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590, gdzie można uzyskać informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
6. Współpraca międzynarodowa w obliczu występowania i transmisji koronawirusa
7. Jeśli byłeś w Chinach, Hongkongu, Korei Południowej, Iranie, Japonii, lub we Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni, i:
a) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to:
b) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel). Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.
Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:
c) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.
8. Nieobecność studenta na zajęciach dydaktycznych
W przypadku osób objętych nadzorem epidemiologicznym lub kwarantanną, w tym domową z powodu podejrzenia styczności z osobą zakażoną koronawirusem lub sprawowania opieki nad małoletnim objętym nadzorem epidemiologicznym rekomenduje się, aby Władze Uczelni uznawały nieobecność studenta na zajęciach dydaktycznych za usprawiedliwioną. W przypadku pracowników uczelni stosuje się interpretację zgodną z zaleceniami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
9.Organizacja zajęć dydaktycznych
Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla odwoływania, a priori, zajęć dydaktycznych, w tym wykładów.
W sytuacji planowanych przez uczelnie medyczne zajęć klinicznych na oddziałach zakaźnych zaleca się podejście indywidualne, w zależności od aktualnej sytuacji epidemiologicznej – od organizowania zajęć w innych niż założono placówkach, do czasowego odwołania zajęć na oddziałach zakaźnych, z przesunięciem ich na inny termin.
Podejście indywidualne zaleca się także odnośnie zajęć klinicznych w innych obszarach jak np. stomatologia, czy anestezjologia.
10. Organizacja wydarzeń i imprez masowych
Odnośnie imprez masowych, czy planowanych przez Władze Uczelni lub środowisko studenckie wydarzeń na obiektach uczelni lub poza nimi, w razie wątpliwości co do ich organizacji zaleca się zasięgnięcie opinii Wojewody.
Aktualnie, poza przypadkami podejrzenia zakażenia (patrz pkt 3), brak jest wskazań do ograniczania funkcjonowania społeczności akademickiej w kampusach uczelnianych, domach studenta, stołówkach, klubach i innych obiektach uczelnianych.
11. Podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny
Należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia koronawirusem:
Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok
tel.: +48 13 46 55 950
rektorat@up-sanok.edu.pl
NIP 687-17-40-766
Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.