Cóż to była za sobota! Pierwsze zajęcia w Akademii Małego Żaka.

29.10.2018 Kategoria: Akademia Małego Żaka

W miniony weekend pierwsze zajęcia w Akademii Małego Żaka przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku zainaugurowali młodzi studenci. Dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę ze studiowaniem spotkały się w Instytucie Medycznym na kierunku ratownictwo medyczne, natomiast grupa Akademii Małego Żaka „Plus” rozpoczęła od zajęć w Centrum Rehabilitacji i Sportu sanockiego MOSiR-u.

Pod okiem kierownika Zakładu Ratownictwa Medycznego – Krzysztofa Sośnickiego oraz wykładowcy na tym kierunku i ratownika Bieszczadzkiej Grupy GOPR -  Huberta Marka młodzi żacy zgłębiali tajniki wiedzy związane udzielaniem pierwszej pomocy medycznej, a więc jak skutecznie wezwać pomoc, jakie obowiązują numery telefonów alarmowych, jak zrobić masaż serca i sztuczne oddychanie. Wykładowcy starali się także przekazać dzieciom wiedzę, jak skutecznie przezwyciężyć lęk w sytuacjach zagrożenia życia, tak aby wypracować w młodych ludziach postawy i umiejętności, które z pewnością przydadzą się im w codziennym życiu.

Poza częścią teoretyczną dzieci mogły w praktyce spróbować swoich sił na przygotowanych fantomach. Zaangażowanie, błysk w oczach oraz wielkie chęci w wykonywanych czynnościach pozwalają mieć nadzieję, że dzięki takim zajęciom coraz więcej ludzi skutecznie będzie potrafiło poradzić sobie w sytuacjach związanych z ratowaniem ludzkiego życia.  Dzieci z Akademii Małego Żaka taką wiedzę już zdobyły.

W sobotnie przedpołudnie swoją przygodę w roku akademickim 2018/2019 rozpoczęły także dzieci z Akademii Małego Żaka „Plus”.  Zajęcia dzięki przychylności władz miastadyrekcji sanockiego MOSiR-u odbyły się w nowo wybudowanym Centrum Rehabilitacji i Sportu.  Na początku dzieci mogły poznać możliwości techniczne funkcjonowania basenów. Wizyta w pomieszczeniach rehabilitacyjnych,  strefy pod niecką basenową, oraz innych przestrzeniach, których na co dzień nie widać „gołym okiem” wywarły na nich duże wrażenie. Potem przyszedł czas na który wszyscy niecierpliwe czekali, a więc kąpiel i relaks w basenach. Radość, zabawa i uśmiech na twarzach towarzyszyły tego dnia dzieciakom i nic nie było w stanie tego zakłócić. Trzeba przyznać, że sam kompleks nowoczesny, czysty, schludny, funkcjonalny, a przede wszystkim na miejscu w Sanoku przypadł wszystkim do gustu.

Przed młodymi studentami kolejne zajęcia i spotkanie z Akademią Małego Żaka już w listopadzie. Niektórzy już nie mogą się doczekać!