Formy zatrudnienia – z jakich rozwiązań może skorzystać student?

28.02.2019 Kategoria: Studenci

Chcesz połączyć edukację z pracą? To okazja, żeby zarabiać na swoje potrzeby oraz zdobywać nowe doświadczenia. Umowa o dzieło pozwoli na wykonywanie pracy w domowym zaciszu, np. redagując teksty lub tworząc grafiki. Przy umowie o pracę zyskujesz m.in. prawo do urlopu wypoczynkowego.

Podejmując pracę jeszcze na studiach, możesz zarabiać pieniądze, wzbogacać swoje CV, zdobywać doświadczenie i nawiązywać nowe znajomości. Jaką formę zatrudnienia wybrać? Jakie są możliwości? Oto przykłady:

• Umowa o dzieło

To dobre rozwiązanie dla studenta, który wiele godzin spędza na uczelni. Sam decyduje, kiedy i gdzie zrealizuje zadanie – ważne, by było ono wykonane w terminie określonym przez pracodawcę. Wynagrodzenie pomniejszane jest jedynie o zaliczkę na podatek. Pracodawca nie odprowadza składek ZUS. Umowa o dzieło sprawdzi się w przypadku takich branż jak: grafika, IT czy copywriting, gdzie rozliczany jest rezultat danej pracy.

• Umowa-zlecenie

Zawierając umowę-zlecenie, zobowiązujesz się do dokonania określonej czynności prawnej dla zleceniodawcy. Pracodawca nie odprowadza składek ZUS – dotyczy to studentów, którzy nie ukończyli 26. roku życia (chyba że są oni zatrudnieni u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę - wtedy należy odprowadzić składki od umowy-zlecenie). Zaletą tego rozwiązania jest minimalna stawka godzinowa, którą określa rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej.

• Umowa o pracę

Umowa o pracę może dotyczyć pracy na pełny etat (rozwiązanie dla osób studiujących w trybie niestacjonarnym) lub w niepełnym wymiarze godzin (dobra opcja dla studentów dziennych). Osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę przysługuje m.in. prawo do urlopu wypoczynkowego - jego wymiar jest proporcjonalny do wymiaru czasu pracy. Pracodawca jest zobowiązany do opłacania składek ZUS.

Po więcej – zajrzyj na  http://porady.pracuj.pl/