03.10.2017 Kategoria: Uczelnia
2 października w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku br. odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji społeczności akademickiej i słuchaczy Sanockiego Uniwersytetu III Wieku w Kościele Przemienienia Pańskiego - gdzie homilię wygłosił kapelan uczelni ks. prof. dr hab. Janusz Mierzwa - a następnie przeniosła się do auli Centrum Sportowo-Dydaktycznego.
Uroczystość, w której udział wzięli rektorzy i delegaci szkół wyższych, przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, duchowni, reprezentanci środowisk lokalnych, biznesu oraz studenci pierwszego roku, tradycyjnie rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego i pieśni "Gaude Mater Polonia". Zgromadzonych licznie gości przywitała JM Rektor dr Elżbieta Cipora. W swoim wystąpieniu podkreślała, że uczelnia sanocka, choć niewielka - obecnie uczy się tu 1300 studentów - stale dynamicznie rozwija się i dostosowuje profil kształcenia do potrzeb rynku pracy. - Cieszymy się dużym zainteresowaniem kandydatów - mówiła. - PWSZ w Sanoku jest lubiana przez studentów i pracowników, dobrze oceniana przez pracodawców. Pomimo niżu demograficznego nabór na studia w tym roku był bardzo dobry, porównywalny z ubiegłorocznym.
Pani Rektor podkreśliła także fakt, że ofertę kształcenia na bieżąco dostosowuje się tu do potrzeb regionu i lokalnego rynku pracy. - Ważna jest dla nas współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym, szczególnie taka, z której rodzą się nowe projekty dydaktyczne.
Studentom PWSZ, zwłaszcza studentom I roku, JM Rektor życzyła pasji w studiowaniu, odwagi w wyznaczaniu sobie życiowych celów i wytrwałości w ich realizacji. Trzykrotne uderzenie berłem rektorskim zainaugurowało nowy rok akademicki 2017/2018.
Uroczystą immartykulację rozpoczęło odśpiewanie "Gaudeamus Igitur". Akt ślubowania odczytała Prorektor ds. Rozwoju i Nauki dr Grażyna Rogala-Pawelczyk, natomiast przyjęcia reprezentantów młodzieży w poczet studentów PWSZ w Sanoku dokonała Rektor dr Elżbieta Cipora.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie dyplomów ukończenia studiów pierwszym absolwentom studiów magisterskich na kierunku praca socjalna z elementami organizacji i zarządzania, po czym rozpoczęły się przemówienia zaproszonych gości.
Poseł na Sejm RP Piotr Uruski w swoim wystąpieniu podkreślił znakomitą współpracę uczelni ze środowiskiem: - Widziałem, jak ta uczelnia powstawała, wiem, że przechodziła ona trudne chwile, ale tym bardziej jest mi miło być z wami i widzieć, jak pięknie się rozwija. Wiem, że to nie jest łatwe i nisko chylę czoła przed Panią Rektor, przed Senatem, bo jest to owocem wielkiej, wspaniałej współpracy – z samorządowcami, z parlamentarzystami, z państwem, którzy tu dziś jesteście i reprezentujecie te wszystkie zacne instytucje.
Radosnego studiowania życzył studentom burmistrz Sanoka Tadeusz Pióro. - Dzięki wytężonej pracy i osobowości JM Rektor Elżbiety Cipory sanocka szkoła na nowo staje się ważnym punktem na mapie regionu, a z każdym rokiem przybiera blasku i świetności - powiedział między innymi, przypominając, że "szkoła nie powstała dlatego, że powołała ją Rada Ministrów, nie otworzyła jej, jako filii, jakaś starsza uczelnia, nie utworzył bogaty mecenas. Sanocka uczelnia działa i istnieje dlatego, że pragnęła tego sanocka społeczność. Dlatego że walczyły o nią lokalne środowiska intelektualne, dlatego że miejscowa inteligencja wespół z ludźmi nauki pochodzącymi z Sanoka czyniła starania, a wręcz walczyła o to, by miasto wybitnego humanisty, Grzegorza z Sanoka, posiadało własną szkołę wyższą, umożliwiającą rozwój intelektualny młodzieży z lokalnego środowiska.
Wicestarosta sanocki, Wacław Krawczyk, podkreślił ogromne starania władz uczelni w pozyskiwaniu środków na rozbudowę i unowocześnianie istniejącej bazy dydaktycznej. Z rąk przedstawicieli Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Sanoka i Ziemi Sanockiej, którego wicestarosta jest prezesem, Rektor Elżbieta Cipora przyjęła odznakę Zasłużony dla Sanoka i Ziemi Sanockiej.
Słowami Donalda Trumpa wypowiedzianymi podczas jego niedawnej wizyty w Polsce: "Czy Europa ma wolę, by przerwać?" - rozpoczął swój wykład inauguracyjny „Wartości chrześcijańskie w cywilizacji europejskiej” ks. prof. dr hab. Janusz Mierzwa. Poszukując odpowiedzi na to pytanie, swoje wystąpienie podsumował następująco: - Przetrwa, jeżeli wróci do swoich wartości. Jeśli nie, zostaną one wymienione na inne.
Ostatnim punktem programu był występ wykładowców i studentów PWSZ Zakładu Edukacji Artystycznej w zakresie Sztuki Muzycznej pod kierownictwem dr Elżbiety Przystasz – kierownika zakładu.
Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok
tel.: +48 13 46 55 950
rektorat@up-sanok.edu.pl
NIP 687-17-40-766
Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.