Na pograniczach kultur i narodów - konferencja w UP w Sanoku

14.09.2020 Kategoria: Konferencje

W Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku odbyła się VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Na pograniczach kultur i narodów. Z historią, polityką i gospodarką w tle”.

W konferencji uczestniczyło ponad 50 osób z Polski, Ukrainy i Słowacji. Pomimo, że konferencja odbywała się pop raz ósmy z pewnością miała wydźwięk historyczny, bowiem odbywała się w formie zdalnej. Wszystko dzięki pakietowi MS Office 365 z narzędziem Microsoft TEAMS, który w minionym roku akademickim nasza Uczelnia oddała bezpłatnie  do dyspozycji studentom i wykładowcom.

Konferencja miała na celu spotkanie i dialog pomiędzy badaczami zagadnień historycznych, społecznych, kulturowych i artystycznych, zwłaszcza w kontekście szeroko rozumianych zjawisk pogranicznych.

Z zaproszenia  do udziału skorzystali badacze i praktycy z Polski i z zagranicy, zainteresowani problemami mieszczącymi się w zakresie tematycznym konferencji. Niektóre propozycje wykraczające poza podane ramy,  wiązały  się z zagadnieniami pograniczy, historii, socjologii, ekonomii, kultury i sztuki.

Zakres tematyczny konferencji obejmował m.in.:

• relacje społeczne i kulturowe na pograniczach
  • sposoby określania tożsamości grupy, wspólnoty, jednostki w relacji do „innego” i do „swojego” – konflikty czy tolerancja;
  • poczucie tożsamości narodowej i mniejszości narodowych na pograniczach;
  • przemiany obyczajowości świeckiej i religijnej, dorocznej i rodzinnej;
  • wyznania, kościoły, religie i ich relacje na pograniczach;
  • historię i współczesność polityki i gospodarki regionów pogranicznych – ekonomiczny wymiar relacji transgranicznych;
  • ekonomiczno-społeczne dylematy.

Współorganizatorami konferencji były:

• Muzeum Historyczne w Sanoku,
  • Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku,
  • Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej,
  • Centrum Polonistyczne Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu.

Pomimo formy zdalnej, prelegenci zetknęli się z duża ilością pytań a co się z tym wiąże trwały burzliwe dyskusje przedłużające obrady aż do wyczerpania tematu. Na zaproszenie organizatorów do uczelni sanockiej przybili m.in.: prof. Katarzyna Smyk UMCS, prof. Dariusz Wojakowski z AGH oraz prof. Tomasz Chomiszczak z UP w Krakowie.