O możliwościach, które niesie ze sobą cyfryzacja - z Ewą Indyk, dyrektorem Biblioteki PWSZ

09.02.2018 Kategoria: Uczelnia

Tu prace piszą się same –

o możliwościach, które niesie ze sobą cyfryzacja bibliotek mówi dyrektor Biblioteki PWSZ w Sanoku Ewa Indyk.

Rewolucja technologiczna, jaka dokonała się od czasu upowszechnienia Internetu, spowodowała, że swój dotychczasowy charakter zmieniły między innymi biblioteki. Nawet te, które znajdują się w mniejszych ośrodkach, takich jak Sanok, przestawiły  się na korzystanie z nowych możliwości, jakie dało podłączenie się do sieci. Trudno byłoby dziś znaleźć miejsce, gdzie funkcjonują papierowe katalogi czy wypożyczanie książek „na kieszonkę”. Możliwość zdalnego zamawiania lub rezerwowania konkretnych tytułów czy korzystania z baz danych bez wychodzenia z domu – to już dziś standard

– W naszej bibliotece zakupy są regularne, trwają cały rok – mówi dyrektor Ewa Indyk. – Reagujemy na zapotrzebowanie instytutów i poszczególnych zakładów, na bieżąco zbieramy i realizujemy  zamówienia. Prenumerujemy również czasopisma. Obecnie mamy 45 tytułów, głównie o profilu naukowym.

Oczywiście, w tej chwili kupujemy nie tylko fizyczne egzemplarze książek, ale także wersje cyfrowe. Podstawową platformą internetową,  do której można uzyskać dostęp w bibliotece PWSZ,  jest Ibuk Librazbiór elektronicznych publikacji renomowanych polskich wydawnictw, oferujący dostęp do wielu tysięcy tytułów.  Można z nich korzystać także poza biblioteką posługując się kodem dostępu otrzymanym bibliotece. Przy okazji przypominam, że kody z roku 2017 ważne są także w roku 2018.

Mamy też dostęp do Wirtualnej Biblioteki Nauki  zawierającej  bieżący dorobek nauki światowej.  Potężną skarbnicą wiedzy jest Web of Science – wirtualna biblioteka naukowa, która zawiera dane bibliograficzne, streszczenia artykułów z czasopism naukowych i konferencji oraz informacje o cytowaniach. Wiley Online Library – to elektroniczna biblioteka czasopism wydawnictwa Wiley-Blackwell. Możemy tu skorzystać z niemal 1500 tytułów czasopism z zakresu nauk ścisłych, humanistycznych i społecznych.  Inne bazy, które zawierają głównie artykuły naukowe z różnych dziedzin, to Elsevier, Springer czy Scopus – zapraszamy więc do aktywnego korzystania z nich. Bibliograficzno-abstraktowa baza polskich czasopism technicznych BazTech, poza artykułami z zakresu nauk technicznych, rejestruje również wybrane artykuły z zakresu nauk ścisłych i ochrony środowiska. Dostęp do zbiorów Czytelni Medycznejbazy artykułów medycznych i okołomedycznych umożliwia korzystanie z kilku tysięcy artykułów autorstwa uznanych w środowisku autorów.

Ponadto w naszej bibliotece w bardzo prosty sposób można znaleźć literaturę do pracy naukowej – podkreśla pani Ewa. – Rekordy książek i czasopism uzupełniane są o zawartość treściową publikacji, co umożliwia przeszukiwanie katalogu również po słowie kluczowym.

Jeśli więc dotychczas ciężko Wam było znaleźć drogę do uczelnianej biblioteki, gorąco do tego namawiamy. – Przy takim dostępie do bieżącej literatury naukowej, w tym światowej, i innych ułatwieniach wynikających z cyfryzacji prace powinny pisać się same! – śmieje się pani Ewa.

Sprawdźcie koniecznie!

Galeria zdjęć

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@up-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.

Akceptuję