O zagrożeniach związanych z użytkowaniem nowoczesnych technologii

22.09.2023 Kategoria: Konferencje

Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku była miejscem odbywającej się już po raz XIV konferencji przybliżającej zagrożenia związane z użytkowaniem nowoczesnych technologii. W dniach 07 - 08 września 2023r odbyła się konferencja szkoleniowa, której organizatorem był Instytut Nauk Społecznych sanockiej uczelni wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie a temat przewodni konferencji brzmiał: "Zwalczanie przestępczości związanej z dostępem do Internetu. Zasady procesowe związane z zabezpieczaniem i analizą materiału dowodowego w sprawach internetowych".

Konferencja przeznaczona była dla funkcjonariuszy wszystkich służb mundurowych zajmujących się w ramach codziennych obowiązków zwalczaniem szeroko pojętego zjawiska cyberprzestępczości. Tym razem w Sanoku uczestnikami było ponad 160 funkcjonariuszy Policji garnizonu podkarpackiego, placówek Straży Granicznej wchodzących w skład nie tylko Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ale również innych oddziałów z terenu kraju, jak również przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej z terenu kraju, w tym Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego ze Szczecina oraz biegli sądowi z zakresu informatyki śledczej i niezależni eksperci z tego zakresu. Nie zabrakło również przedstawicieli Sądu oraz Prokuratury.

Prelegentami w tej edycji byli:

 • Piotr Balcerzak – dyrektor Zespołu Bezpieczeństwa Banków Związku Banków Polskich
 • dr Jarosław Biegański – z-ca dyrektora Zespołu Bezpieczeństwa Banków Związku Banków Polskich
 • nadkom. Arkadiusz Czak - Zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy w Szczecinie,
 • Jakub Pepełoński – ekspert niezależny
 • Tomasz Szporlendowski - Dział ds współpracy z organami ścigania, Allegro sp z o o
 • Wojciech Kiszka –  specjalista ds współpracy z organami ścigania, OLX  sp z o o
 • Maciej Kołodziej  –  ekspert niezależny
 • Paweł Baraniecki – ekspert niezależny
 • Artur Kubiak – Dyrektor Działu Bezpieczeństwa ZondaCrypto
 • Krzysztof Czarnacki – Kierownik Działu Projektów Specjalnych i Administracji Systemów Polkomtel sp z o o
 • Eugeniusz Trybalski - Kierownik Działu Współpracy z Uprawnionymi Podmiotami, P4 Sp z o o
 • Ireneusz Wasiewicz – ekspert niezależny z zakresu informatyki śledczej
 • st. chor. szt. SG Tomasz Typrowicz – Placówka Straży Granicznej w Sanoku, biegły sądowy z zakresu analizy kryminalnej SO w Krośnie
 • Łukasz Sadura – ekspert Polskiego Standardu Płatności sp zoo, BLIK Biuro Bezpieczeństwa
 • Zbigniew Taraś – Stowarzyszenie Sygnał
 • Marek Stawarczyk - biegły sądowy z zakresu informatyki i informatyki śledczej SO w Krośnie
 • Grzegorz Matyniak – emerytowany oficer Policji, biegły sądowy SO w Krośnie z zakresu informatyki śledczej oraz analizy danych, nauczyciel akademicki Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku, wielokrotny organizator konferencji związanych z cyberzagrożeniami i cyberprzestępczością, jakie organizowane były i są nadal na sanockiej uczelni.

Celem konferencji, która już po raz XIV odbyła się na Uczelni Państwowej im. Jan Grodka w Sanoku, było praktyczne poszerzenie wiadomości z zakresu szeroko pojętej cyberprzestępczości oraz jej zapobieganiu przez funkcjonariuszy różnych służb na co dzień zajmujących się zmaganiami z tą formą działalności przestępczej. Wśród wystąpień nie zabrakło tematów związanych ze zjawiskiem podmiany numeru telefonu (tzw. spoofing,  Caller ID Spoofing oraz wprowadzoną Ustawą o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej), platformami handlowymi w tym korzyściami, ale i zagrożeniami, jakie niosą one ze sobą dla użytkowników. Poruszono tematy dotyczące naruszania prawa autorskiego i praw pokrewnych w sieci, w tym metod kradzieży i nielegalnej dystrybucji sygnału telewizyjnego i ich zwalczania. Dyskutowano również o możliwościach technicznych i prawnych zabezpieczania danych stanowiących dowód w prowadzonych postępowaniach w tym szczególnie związanych ze śledzeniem i zabezpieczaniem kryptowalut. Nie zabrakło również tematu związanego z coraz częściej wykorzystywanymi płatnościami BLIK.

Prelegenci poruszali również tematy związane z wykorzystywaniem narzędzi informatycznych pozwalających na analizę i obróbkę materiałów wideo zabezpieczanych w ramach prowadzonych postępowań przygotowawczych i ich procesowego wykorzystania.

Na konferencji po raz pierwszy – i mamy nadzieję, że nie ostatni – możliwości współpracy sektora bankowego z organami ścigania przedstawili dyrektor wraz z zastępcą Zespołu Bezpieczeństwa Banków Związku Banków Polskich. Swój warsztat pracy – oczywiście ten wykorzystywany procesowo – przedstawili też funkcjonariusze Straży Granicznej.

Zasygnalizowano również pojawiające się wątpliwości i uwagi związane z zabezpieczaniem i badaniem materiału dowodowego w postępowaniach przygotowawczych, w tym tzw. efektem CSI Cyber, z jakimi to wyzwaniami na co dzień mierzą się organy ścigania.

Biorąc pod uwagę wzrastającą z każdym rokiem i każdą kolejną edycją liczbę uczestników konferencji wydaje się, że Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku - oprócz Akademii Marynarski Wojennej w Gdyni – na stałe zagościła już na mapie Polski jako ważne miejsce spotkań, gdzie dochodzi do wymiany doświadczeń zarówno biegłych sądowych, funkcjonariuszy służb mundurowych (Policji, Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej), jak i sektora prywatnego, którzy zajmują się bezpieczeństwem użytkowników cyberprzestrzeni.

Galeria zdjęć

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@up-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.

Akceptuję