Otwarty konkurs historyczny dla młodzieży akademickiej

22.11.2017 Kategoria: Uczelnia

 Celem konkursu jest wyłonienie symbolicznej liczby 100 laureatów, którzy w nagrodę popłyną na jednym z odcinków Rejsu Niepodległości na żaglowcu "Dar Młodzieży" dookoła świata oraz będą mieli możliwość uczestnictwa w spotkaniu z Papieżem Franciszkiem podczas 34. Światowych Dni Młodzieży w Panamie w dniach 22-27 stycznia 2019 roku. Konkurs zostanie rozstrzygnięty po przeprowadzeniu dwóch etapów.

Etap I
Uczestnicy, obywatele Polski w wieku 18-26 lat, za pośrednictwem aplikacji Rejs Niepodległości na Facebooku przesyłają zdjęcia lub krótkie filmy (do 2 minut), gdzie w roli „Młodego Ambasadora” przedstawią piękno swojej „małej Ojczyzny” – przestrzeni geograficznej, społecznej lub kulturowej, w której żyją i z którą są emocjonalnie związani i za jej pośrednictwem chcieliby pokazać i promować Polskę.

Internauci głosują na wybrane zdjęcie lub film, natomiast o zakwalifikowaniu do II etapu konkursu decyduje uzyskana liczba głosów.
Do II etapu przechodzi 70% uczestników.

Etap II
Uczestnicy wypełniają test jednokrotnego wyboru składający się z 30 pytań z zakresu: historii działań niepodległościowych od Powstania Kościuszkowskiego do odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 roku, podstaw wiedzy żeglarskiej oraz tematu „Morze w Biblii". Laureatami konkursu zostaje 100 osób, które uzyskają największą liczbę poprawnych odpowiedzi na teście.

Rejs Niepodległości dookoła świata odbędzie się na podkładzie "Daru Młodzieży". Weźmie w nim udział polska młodzież, m. in. wyłoniona w konkursie oraz przedstawiciele młodzieży z wybranych krajów świata, do których portów zawinie polski żaglowiec. Rejs pod banderą biało-czerwoną uświetni setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a jego celem będzie upowszechnienie na świecie wiedzy o naszym kraju i jego roli na mapie świata. Rejs to także zarówno kontynuacja, jak i twórcze rozwinięcie idei Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 – wykorzystanie ich olbrzymiego potencjału.

Symbolicznie wydarzenie zostanie zainaugurowane 3 maja 2018 roku w Krakowie - dawnej stolicy Polski i zarazem w mieście-gospodarzu ostatnich Światowych Dni Młodzieży. "Dar Młodzieży" wypłynie z Gdyni w świat z Iskrą Bożego Miłosierdzia - symbolem ŚDM Kraków 2016, na pokładzie. Rejs przyjmie formę morskiej sztafety ze zniczem olimpijskim: poniesiemy polską flagę oraz Iskrę Bożego Miłosierdzia – zarówno w sensie dosłownym, jak i duchowym, metaforycznym – dookoła świata, zawijając do portów na różnych kontynentach, gdzie odbędzie się szereg imprez i spotkań upowszechniających wiedzę o naszym kraju.

W styczniu 2019 roku żaglowiec przybije do Panamy, gdzie pod polską banderą nastąpi uroczyste przekazanie Iskry Bożego Miłosierdzia gospodarzom 34. Światowych Dni Młodzieży. Załoga żaglowca weźmie udział w Wydarzeniach Centralnych ŚDM. W ten sposób Polska ponownie stanie się jednym z bohaterów niezwykłego duchowego i kulturowego wydarzenia, nie tylko w świecie chrześcijańskim. W marcu 2019 roku "Dar Młodzieży" powróci do Polski.

Szczegóły konkursu:

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@up-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.

Akceptuję