Reforma szkolnictwa wyższego – rząd przyjął Konstytucję dla Nauki

26.03.2018 Kategoria: Wydarzenia

Rada Ministrów przyjęła reformę szkolnictwa wyższego. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pracowało nad projektem dwa lata, angażując w proces tworzenia ustawy jak najwięcej środowisk akademickich. Ustawa ma wejść w życie 1 października 2018 roku. Na jej mocy autonomia szkół wyższych będzie poszerzona. Głównymi ich organami będą senat, rektor i rada uczelni. Ponadto ustawa zakłada m.in. wsparcie dla uczelni regionalnych, urlopy rodzicielskie dla doktorantów, zrównanie wieku emerytalnego naukowców bez względu na płeć do 65 r. życia.