Ruszył multiportal PWSZ, czyli czego nie wiecie o nowej stronie?

19.02.2018 Kategoria: Uczelnia

RUSZYŁ MULTIPORTAL PWSZ SANOK
czyli czego nie wiecie o nowej stronie
i kto za nią stoi?

Z członkami zespołu odpowiedzialnymi za powstanie nowego portalu PWSZ Sanok rozmawia Anna Strzelecka.

PWSZ w Sanoku – po 9 latach funkcjonowania starej – ma nową stronę internetową! To wspólne dzieło grafików, programistów z firmy OPTeam S.A. i uczelnianego Biura Karier, Promocji i Współpracy. Pierwsze wrażenie, które potwierdzają głosy użytkowników – pracowników i studentów PWSZ – jest zdecydowanie na plus.

– Chodziło nam głównie o stworzenie strony nieodbiegającej od panujących w tej dziedzinie standardów estetycznych, która wyróżniałaby PWSZ w Sanoku spośród innych uczelni o podobnym profilu – mówi Wojciech Pajestka z Biura Karier, Promocji i Współpracy PWSZ. – Przede wszystkim postawiliśmy na jej funkcjonalność, tak aby poruszanie się po setkach dokumentów, które się na nią składają, dla nikogo nie stanowiło problemu. Stąd zupełnie nowy – minimalistyczny w stosunku do poprzedniej witryny układ informacji. Na stronie głównej www.pwsz-sanok.edu.pl znalazły się przede wszystkim informacje dla kandydatów na studia w PWSZ, studentów, absolwentów oraz pracowników, a także aktualności. W widocznym miejscu umieściliśmy banery do przejścia na strony uczelnianych instytutów, oczywiście spójne graficznie ze stroną główną.

Skąd pomysł na zmiany?
Pomysł na realizację projektu zrodził się, gdyż stara strona nie tylko graficznie, ale przede wszystkim  funkcjonalnie zaczęła odbiegać od współczesnych trendów. Potrzebowaliśmy zintegrować uczelniane e-usługi na jednej platformie, tzw. multiportalu – wyjaśnia Arkadiusz Sabat, kierownik Sekcji Gospodarczo-Technicznej, odpowiedzialny za złożenie, wdrożenie i rozliczenie projektu.

A skąd fundusze?
Wdrożenie multiportalowego systemu e-usług w PWSZ w Sanoku było trzecim etapem tzw. informatyzacji uczelni. Pierwszy został zakończony w 2010 roku i polegał na  budowie szerokopasmowej sieci uczelnianej LAN spełniającej wymagania stawiane przez współczesne usługi i systemy informatyczne. Drugi etap, zakończony w 2012 roku, polegał na integracji całej sieci uczelnianej (obiekty na Reymonta i Mickiewicza) oraz implementacji nowoczesnych e-usług wspomagających proces dydaktyczny. Fundusze – w wysokości 664 270,32 złotych – udało się otrzymać z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Projekt realizowała wyłoniona w drodze przetargu publicznego rzeszowska firma OPTeam S.A., która jest liderem w produktach kartowych dla uczelni, jest także wykonawcą i integratorem wielu e-usług dla szkolnictwa wyższego.

Jak realizacja tak dużego pod względem logistycznym przedsięwzięcia wyglądała od kuchni? Nowe możliwości, jakie daje nowy portal, to jednak także migracja gigabajtów danych ze starej witryny, szkolenia pracowników, dużo uzgodnień organizacyjnych, technicznych...
W trakcie trwania prac miały miejsce wizyty zespołów projektowych i wdrożeniowych, odbywały się liczne narady i szkolenia pracowników uczelni z przedstawicielami firmy OPTeam S.A. – mówi Bogdan Ciupak, informatyk PWSZ Sanok, „mózg” i koordynator projektu. – To, co powstało, a także fakt, że ruszyło w wyznaczonym terminie, jest efektem naprawdę ogromnego zaangażowania obu stron.

Czym ten portal się różni od starej strony PWSZ?
Witryna oparta jest o najnowsze mechanizmy przetwarzania danych, oczywiście jest także w pełni responsywna (czyli dopasowuje się do wszystkich urządzeń mobilnych) i – jak założyliśmy w projekcie – jest to multiportal. To znaczy, że łączy wiele usług, między innymi pozwala w prosty sposób budować nowe, niezależne od siebie witryny (nawet w innej domenie) i integrować istniejące. Takimi niezależnymi portalami posiadającymi własną domenę są na przykład strony uczelnianych instytutów. Ale to, co widzimy tzw. gołym okiem, jest zaledwie wierzchołkiem góry lodowej. Pełna oferta e-usług pojawia się po zalogowaniu użytkownika. Wykładowcy mogą stworzyć własną tzw. wizytówkę (rozbudowaną stronę prywatną), umieścić pliki w swoim repozytorium danych i udostępnić je studentom. Studenci natomiast posiadają e-teczkę, która pozwala im w sposób cyfrowy złożyć kilkanaście różnych dokumentów elektronicznych związanych z tokiem studiów. Na stronie zastosowano również nowoczesny mechanizm wykonywania przelewów i doładowań elektronicznych portmonetek wykorzystywanych w systemie BCW (Bezobsługowe Centrum Wydruków), przez firmę DotPay. Nie sposób wręcz wymienić wszystkich tych rozwiązań, ułatwień i udogodnień.

Jak już wspomniano, uczelniany system multiportalowy PWSZ Sanok przygotowała i wdrożyła rzeszowska firma OPTeam S.A., na której rozwiązaniach opierają swoje funkcjonowanie portale między innymi Politechniki Wrocławskiej czy Politechniki Rzeszowskiej. Jakie są korzyści płynące ze stosowania tego rodzaju systemu?
Badania pokazują, że w uczelniach funkcjonuje zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset serwisów internetowych wykonanych w różnych technologiach – mówi Sylwester Pieczko, lider techniczny zespołu wdrożeniowego firmy OPTeam. – Ich każdorazowy zakup, wdrożenie i późniejsze utrzymanie stanowią dla uczelni bardzo znaczący i nieuzasadniony koszt w sytuacji, kiedy dostępne są  nowoczesne technologie umożliwiające zarządzanie wizerunkiem w sposób ekonomiczny, profesjonalny i zintegrowany. Jest nam niezmiernie miło, że PWSZ Sanok postawiła właśnie na nasz system.

Wielokrotnie podkreślali panowie, że wprowadzane zmiany będą wręcz rewolucyjne.
To fakt – mówi Łukasz Piotrowski, odpowiedzialny w OPTeam S.A. za realizację projektu. Korzyści, które osiągają nasi klienci z użytkowania multiportalu uczelnianego EDU web360, są przełomowe, gdyż rozwiązanie to nie tylko zastępuje wszystkie istniejące obecnie pod domeną PWSZ Sanok serwisy internetowe i jest zarządzane globalnie, ale w ramach portalu publikowane są odrębne serwisy internetowe wszystkich jednostek Uczelni – instytutów, katedr, zakładów oraz jednostek ogólnouczelnianych, przy czym instytuty funkcjonują na własnych domenach. Istnieje także możliwość zakładania nowych podstron i zarządzania nimi przez pracowników naukowo-dydaktycznych oraz wiele, wiele innych. Jestem przekonany, że PWSZ Sanok w pełni wykorzysta potencjał i możliwości narzędzia, które właśnie wdrożyliśmy.

Nowa strona funkcjonuje od zaledwie kilkunastu dni i wciąż trwają prace nad dostosowaniem jej do – zgłaszanych na bieżąco – potrzeb studentów i pracowników PWSZ. Mamy nadzieję, że kiedy minie ten najgorętszy okres, portal PWSZ będzie funkcjonował w Internecie nie tylko jako miejsce, do którego wraca się po informacje, ale również jako wzór rozwiązań i zastosowań wartych naśladowania. Wszystkim zaangażowanym w ten projekt i sprawne jego wdrożenie dziękujemy i gratulujemy. 

Na zdjęciu: Wojciech Pajestka, Bogdan Ciupak, Arkadiusz Sabat oraz zespół OPTeam S.A.: Michał Zań – administrator hostingu, Łukasz Piotrowski – kierownik Projektu PWSZ Sanok, Jakub Rabczak – analityk systemów informatycznych DMS, Tomasz Pustka – starszy programista, kierownik zespołu programistycznego w projekcie PWSZ Sanok, Kamil Ślęczka – starszy programista, web developer w projekcie PWSZ Sanok, Tomek Jacek – programista PHP, Marek Truchan – programista PHP, Sylwester Pieczko – analityk i kierownik projektów, lider techniczny w projekcie PWSZ Sanok, Damian Stanisławczyk – grafik komputerowy, przygotowanie interfejsów użytkownika w projekcie PWSZ Sanok, Wojtek Kogut – dział wsparcia projektu PWSZ Sanok

Galeria zdjęć

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@up-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.

Akceptuję