Tydzień szczepień - kampania informacyjna

17.11.2021 Kategoria: Inne

W imieniu Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej zapraszamy środowisko akademickie do udziału w kampanii informacyjno-promocyjnej. Kampania ma na celu przekazanie rzetelnej wiedzy na temat szczepień, poprzez realizację projektu tygodnia szczepień.

Podczas tygodnia szczepień chcemy zaproponować:

• webinary,
  • infografiki,
  • animacje informacyjne,
  • artykuły,
  • film promocyjny.

Materiały te będą dostępne do bezpośredniego udostępnienia przez uczelnie i samorządy studenckie wraz z przygotowanym harmonogramem i treściami postów. Chcemy, aby treści te były przekazywane w jak najbardziej dostępny sposób i trafiły do jak największej liczby odbiorców w środowisku akademickim i nie tylko. W tygodniu wydarzeń, czy też imprez organizowanych na uczelni warto informować uczestników o limicie 150 osób, po czym dostępność jest ograniczona tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych. Ważne jest to, aby te informacje były ogólnodostępne. Podczas wszystkich wydarzeń, które będą organizowane na uczelniach zachęcamy do korzystania z #jestemzaszczepiony, czy to w formie informacji na identyfikatorach, na naklejkach bądź pinach.

Wtorek 16.11

1611.png

Rozpoczynamy ogólnopolski tydzień informacji o szczepionkach organizowany przez Parlament Studentów RP oraz Krajową Reprezentację Doktorantów.

Podczas tygodnia dowiecie się m.in.:
• co zawiera i czego nie zawiera szczepionka;
• jaka jest skuteczność szczepień;
• czym jest NOP i jak sobie z nim radzić.

Rozpoczniemy od składu szczepionki mRNA!

W szczepionce znajdziesz:
- Tozinameran - jednoniciowe mRNA kodujące jedno z białek wirusa SARS-CoV-2
- lipidy osłaniający mRNA
- Substancje dodatkowe:
- cholesterol
- sole potasu i sodu*
- cukier - sacharoza
- woda
*w ilości przy której szczepionkę nazywa się “wolną od sodu i potasu”

W szczepionce NIE znajdziesz:
- innych składników wirusa,
- antybiotyków,
- konserwantów,
- glutenu.

Na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego szczepionki Comirnaty, więcej
informacji na:
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj o powstawaniu i działaniu szczepionki mRNA:

Środa 17.11

1711.png

Już dziś o godzinie 17:00 zapraszamy na profile Parlamentu Studentów RP oraz Krajowej Reprezentacji Doktorantów na webinar pt. "Covid-19. Poznać wroga i strategie obrony". Prelegentem będzie dr Paweł Zmora - Kierownik Zakładu Wirusologii Molekularnej w Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Ekspert w zakresie nowo pojawiających się chorób zakaźnych i strategii walki z infekcjami dróg oddechowych. Jest autorem licznych publikacji na temat SARS-CoV-2 i produkcji szczepionek oraz brał udział w stworzeniu pierwszego polskiego testu na obecność SARS-CoV-2.
Jaka jest skuteczność szczepień przeciw COVID-19 ? Szczepionka przeciwko COVID-19 to według naukowców jedna z najbardziej skutecznych szczepionek jaka powstała.

Skuteczność szczepionki Comirnaty wynosi ok. 95%

Wśród osób w pełni zaszczepionych mniej niż 0,4% zostało zakażonych SARs-CoV-2*. Zaszczepione w pełni osoby stanowią ok. 4,9% osób, które zachorowały od momentu rozpoczęcia szczepień* Wśród osób zmarłych na COVID-19 od początku szczepień, zaszczepieni stanowią
jedynie ok. 3%* (zgony nie są związane ze szczepieniem).

Osoby w pełni zaszczepione posiadają:

• 5 razy mniejsze ryzyko zachorowania na wariant Delta,
  • ponad 10-krotnie mniejsze ryzyko hospitalizacji,
  • onad 10 razy mniejsze ryzyko zgonu!

Wszystkie szczepionka przeciwko COVID-19 zostały poddana rygorystycznej kontroli i procedurom. Powodem dla którego uzyskaliśmy je tak szybko jest wspólna mobilizacja całego świata nauki i bardzo wysokie finansowanie badań, a nie ominięcie któregoś z etapów jej produkcji.

Czwartek 18.11

1811.png

Wszystko ma skutki uboczne, również popularne leki

Comirnaty:

• Bardzo często (>1/10): ból głowy, biegunka, ból stawów i mięśni, zmęczenie, dreszcze.
  • Często (1/10 do 1/100): nudności, wymioty, zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia.
  • Niezbyt często (od 1/100 do 1/1000): Wysypka, świąd, pokrzywka, bezsenność, spadek
    apetytu, nadmierna potliwość, złe samopoczucie.
  • Rzadko (od 1/1000 do 1/10 000): ostre obwodowe porażenie nerwu twarzowego, rozległy
    obrzęki, zapalenie miejsca sercowego - częstośc nie może być określona.

Tabletka z paracetamolem typu Panadol:

• Często (1/10 do 1/100): wysypka, zmniejszenie łaknienia.
  • Niezbyt często (od 1/100 do 1/1000): niestrawność, bóle brzucha, ból głowy, mroczki,
    niewyraźne widzenie, widzenie podwójne, świąd, łysienie, gorączka, dreszcze, nudności.
  • Rzadko (od 1/1000 do 1/10 000) : biegunka, zapalenie błony śluzowej żołądka,
    bezsenność.
  • Długotrwałe przyjmowanie ibuprofenu zwiększa ryzyko zatorów serca, odnotowano
    występowanie obrzeków, nadciśnienie i niewydolnośc serca