Standardy etyczne i procedury

Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku jako wydawca jest zobowiązana do przestrzegania standardów etycznych na wszystkich etapach procesu publikacji. Stosuje  się do wytycznych stowarzyszeń branżowych, takich jak Komisja Etyki Publikacji (COPE), Międzynarodowy Komitet Wydawców Czasopism Medycznych (ICJME) i Światowe Stowarzyszenie Redaktorów Medycznych (WAME), które wyznaczają standardy i wytyczne w zakresie najlepszych praktyk w celu spełnienia tych wymagań.

Obowiązki i zakres odpowiedzialności autorów

Autorzy artykułów są zobowiązani do:

  • przygotowania i przesyłania artykułu zgodnie z wymogami określonymi przez redaktora czasopisma;
  • złożenia następujących oświadczeń: o oryginalności treści artykułu (praca nie została opublikowana na łamach innego czasopisma), integralności praw autorskich, o braku konfliktu interesów lub jego wskazanie oraz zgody na publikację artykułu w czasopiśmie;
  • przekazania korekt błędów lub informacji o wycofaniu pracy;
  • udziału w procesie recenzji;
  • złożenia spisu piśmiennictwa.  

Autorzy odpowiadają za ujawnienie wszystkich powiązań finansowych i osobistych, które mogłyby być postrzegane jako objaw uprzedzeń lub stronniczości ich pracy oraz mogą, w dowolnej chwili przed przyjęciem artykułu do publikacji, wycofać go składając oświadczenie za pośrednictwem elektronicznego panelu redakcyjnego (Editorial System).

Kryteria dotyczące autorstwa

W zakresie kryteriów dotyczących autorstwa oraz wskazywania współautorów, Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku przestrzega standardów zalecanych przez Komisję Etyki Publikacji (COPE). Szczegółowe informacje na temat tych kryteriów można znaleźć w raporcie COPE  https://publicationethics.org/files/2003pdf12_0.pdf

Obowiązki i zakres odpowiedzialności recenzentów

Artykuły w czasopiśmie ,,Zeszyty Naukowe PWSZ” są wybierane do publikacji w systemie double blind (podwójnie ślepej) selekcji i wydawane w ramach otwartego dostępu (open access).

Recenzenci oceniają prace za pośrednictwem elektronicznego panelu redakcyjnego na podstawie pytań przygotowanych dla konkretnego tytułu. Recenzenci mogą również przekazać indywidualne uwagi odnoszące się do treści pracy. W procesie recenzji recenzenci powinni wykazywać obiektywizm a wszystkie oceny i opinie powinny być bezstronne. Nie powinno dochodzić do konfliktu interesów po stronie recenzentów (przed przystąpieniem do recenzji, recenzenci składają odpowiednie oświadczenie). W razie uzasadnionej potrzeby, recenzenci powinni wskazać odpowiednie publikacje, które nie są ujęte czy zacytowane w pracy. Recenzenci zobowiązani są do zachowania poufności recenzowanych prac przed ich publikacją.

Obowiązki i zakres odpowiedzialności redakcji

Redakcja dokonuje wyboru artykułów przyjętych do publikacji. Redakcja wykonuje swoje obowiązki w sposób zrównoważony, obiektywny i uczciwy, a także niedyskryminujący ze względu na płeć, orientację seksualną, przekonania religijne lub poglądy polityczne, pochodzenie czy narodowość autorów. 

Wydawnictwo i Redakcja wyraża gotowość opublikowania korekt, wyjaśnień i przeprosin, a także wycofania publikacji w razie uzasadnionej potrzeby.

W przypadku podejrzenia, że doszło do zastosowania niewłaściwej procedury badawczej opisanej w pracy nadesłanej przez autorów, autorzy są zobligowani przez Redakcję do złożenia – o ile nie została jeszcze złożona – informacji w sprawie zatwierdzenia opisanej procedury badawczej przez odpowiednio powołaną komisję etyczną ds. prób klinicznych.

 

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@up-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.

Akceptuję