Wstęp
Dwunasty numer Zeszytów Naukowych jest kontynuacją cyklicznej publikacji wydawanej przez Uczelnię Państwową im. Jana Grodka w Sanoku od 2003 roku. Niniejszy tom zawiera recenzowane prace o zróżnicowanej tematyce i podejściu badawczym z zakresu czterech dziedzin: nauki medyczne i nauki o zdrowiu, nauki społeczne, nauki rolnicze oraz nauki inżynieryjno-techniczne. Przyporządkowanie artykułów do poszczególnych dziedzin nauki oraz usystematyzowanie ich w rozdziały ułatwi Czytelnikowi odnalezienie interesujących Go zagadnień. Autorami prezentowanych prac są nauczyciele akademiccy oraz absolwenci i studenci Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku.
- W rozdziale pierwszym, zawierającym artykuły z zakresu nauk medycznych i nauk o zdrowiu, zamieszczono dziesięć prac dotyczących zachowań oraz problemów zdrowotnych charakterystycznych dla poszczególnych okresów życia człowieka. Szczególną uwagę zwrócono na zagadnienia kliniczne oraz profesjonalną opiekę nad pacjentami z rozpoznaniem określonych chorób, a także na wybrane aspekty jakości życia.
- Rozdział drugi „Inżynieria mechaniczna i materiałowa”, poświęcony dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, zawiera cztery prace w których przedstawiono tematykę z zakresu: modelowania odciążenia hydrostatycznego, projektowania i wykonania zawieszenia samochodowego, właściwości elektrofizycznych materiałów ferroelektrycznych oraz doskonalenia procesu produkcji.
- Rozdział trzeci „Historia i problemy społeczne/Nauki humanistyczne i społeczne”, to pięć artykułów z dziedziny nauk społecznych. W dwóch pracach o tematyce historycznej omówiono kolejno: działalność znanego sanockiego drukarza, księgarza i wydawcy oraz gospodarkę Sanoka w okresie bezpośredniopo II wojnie światowej. W następnych trzech artykułach opisano działanie służb ratowniczych w zdarzeniach w ruchu drogowym, system kształcenia studentów w trybie „26+” na przykładzie studiów pierwszego stopnia na kierunku praca socjalna oraz studiów drugiego stopnia na kierunku praca socjalna z elementami organizacji i zarządzania, a także problemy wynikające z migracji zarobkowej.
- W rozdziale czwartym, zawierającym artykuły z dziedziny nauk rolniczych, zaprezentowano trzy prace na temat: ochrony polskiej owcy pogórza, występowania wybranych chorób odzwierzęcych w Polsce oraz czynników wpływających na plonowanie winorośli.
Wyrażam nadzieję, że prace zamieszczone w Zeszytach Naukowych nr 12 stanowić będą źródło wiedzy zarówno praktycznej jak i teoretycznej, a może staną się inspiracją dla Czytelników do podejmowania badań naukowych.
Elżbieta Cipora