Redaktor naczelny
Kolegium redakcyjne
Sekretarz
Korekta językowa (polski)
Korekta językowa (angielski)
Korekta techniczna
Projekt okładki
Osiemnasty numer Zeszytów Naukowych PWSZ jest kontynuacją publikacji wydawanej przez Uczelnię od 2003 roku. Niniejszy tom zawiera prace o zróżnicowanej tematyce i podejściu badawczym. W pierwszej z prac przedstawiono mechanizmy neuroprotekcyjnego działania kannabinoidów i możliwości ich zastosowania w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych oraz w terapii bólu, bezsenności, zaburzeń psychotycznych i innych chorób układu nerwowego. Zwrócono również uwagę na potrzebę dalszych badań dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania kannabinoidów. W kolejnej oryginalnej pracy zaprezentowano rolę pielęgniarki w opiece nad chorym z nowotworem płuca z przerzutami do mózgu. Na podstawie zdefiniowanych problemów pielęgnacyjnych przedstawiono plan profesjonalnej opieki nad pacjentem hospicjum domowego. Następny artykuł poświęcono zagadnieniu zaburzeń funkcji motorycznych będących jedną z konsekwencji przebytego udaru mózgu. Na podstawie przeglądu literatury naukowej stwierdzono, iż w celu zaplanowania optymalnego programu terapii i uzyskania korzystnych wyników istotne jest dokonanie obiektywnej oceny stanu chorego i podjęcie działań ze zwróceniem szczególnej uwagi na poprawę samodzielności pacjenta. W kolejnej pracy dokonano przeglądu piśmiennictwa nt. zastosowania osocza bogatopłytkowego w leczeniu niepłodności u kobiet. Wykazano, że taka terapia cieszy się coraz większym zainteresowaniem, jako potencjalna metoda wspierająca poprawę funkcji jajników i ułatwiająca zajście w ciążę. Następny artykuł dotyczy zastosowania błękitu metylenowego w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych. Zwrócono uwagę, że ta substancja chemiczna ma pozytywny wpływ na funkcje poznawcze. Jednocześnie podkreślono, iż pomimo bezpieczeństwa zaobserwowanego w badaniach przedklinicznych, konieczne są dalsze badania mające na celu ocenę wpływu błękitu metylenowego na organizm. Ostatnia z zaprezentowanych prac badawczych dotyczy związku pomiędzy wdzięcznością, perfekcjonizmem, samooceną i objawami depresyjnymi wśród studentów. Wykazano, że wyższy poziom objawów depresyjnych związany był z niższą wdzięcznością dyspozycyjną, niższym perfekcjonizmem madaptacyjnym i niższym poziomem samooceny w badanej grupie.
Szanowni Państwo, wyrażam nadzieję, iż prace zamieszczone w bieżącym numerze Zeszytów Naukowych PWSZ staną się inspiracją do prowadzenia innych badań z dziedziny nauk medycznych i nauk o zdrowiu, prezentacji ich wyników i konstruktywnych wniosków.
Elżbieta Cipora
Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok
tel.: +48 13 46 55 950
rektorat@up-sanok.edu.pl
NIP 687-17-40-766
Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.