Szczegóły projektu

06.03.2025

Tytuł projektu: Zachowania prozdrowotne podstawą profilaktyki najczęściej występujących chorób nowotworowych

Określenie rodzaju projektu: Projekt badawczy

Krótki opis badania: Celem badania jest przedstawienie wybranych zachowań zdrowotnych mieszkańców powiatu sanockiego w kontekście profilaktyki najczęściej występujących chorób nowotworowych.

Badania zostały zaplanowane na okres od marca 2024 roku do kwietnia 2027 roku. Zakładana liczebność próby badanej to 4600 osób dla jednego etapu badania, co stanowi ponad 5% ogółu mieszkańców powiatu sanockiego, a po wdrożeniu działań naprawczych w kolejnym etapie zostanie ponownie przebadanych 4600 mieszkańców powiatu sanockiego. Do badania zostaną włączeni pełnoletni respondenci, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, mieszkający w powiecie sanockim i wyrażający świadomą zgodę na udział w badaniu. Dla potrzeb badania zastosowana zostanie metoda sondażu diagnostycznego, technika ankiety oraz następujące narzędzia badawcze:

  • Autorski kwestionariusz ankiety;
  • Inwentarz Zachowań Zdrowotnych;
  • Lista Kryteriów Zdrowia.

Badania będą zrealizowane w kilku etapach. Etap pierwszy będzie polegał na zgromadzeniu najnowszego piśmiennictwa z zakresu chorób nowotworowych i zachowań zdrowotnych oraz przygotowaniu merytorycznym i metodologicznym członków zespołu badawczego.

W etapie drugim zostaną przeprowadzone badania pilotażowe, a następnie badania właściwe wśród 4600 mieszkańców powiatu sanockiego. Wyniki tych badań pozwolą określić zachowania zdrowotne ludności z podziałem na zachowania prozdrowotne i antyzdrowotne. Analiza wyników z kolei pozwoli zdiagnozować aktualną sytuację zdrowotną w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych z określeniem mocnych i słabych stron oraz implikacji praktycznych. W etapie tym zostanie dokonana nie tylko ocena zachowań zdrowotnych, ale również będą wyodrębnione zachowania zdrowotne wymagające poprawy.

W ramach trzeciego etapu zostanie opracowany i wdrożony autorski zestaw działań naprawczych skierowany do wszystkich mieszkańców powiatu sanockiego. Ponadto przewiduje się organizację Dni Profilaktyki Nowotworów dla grupy 120 osób – zorganizowanie badań diagnostycznych i obrazowych w placówce medycznej. Działania te w dużej mierze skupią się na uświadomieniu znaczenia zachowań prozdrowotnych polegających na przekazaniu odpowiednich treści teoretycznych i instrukcji praktycznych, a także realizacji programów profilaktycznych w celu utrzymania i potęgowania zdrowia w profilaktyce chorób nowotworowych. Planowany jest roczny okres realizacji działań naprawczych.

W czwartym etapie zostanie przeprowadzona ewaluacja podjętych działań poprzez ponowną realizację badań w grupie 4600 mieszkańców powiatu sanockiego z określeniem wniosków wynikających z porównania uzyskanych wyników tych badań z wynikami badań przeprowadzonych w II etapie. Ponadto w tym etapie odbędzie się Międzynarodowa Onkologiczna Konferencja Naukowa, której celem będzie upowszechnienie wyników projektu, jak również wymiana doświadczeń naukowych i praktyk w zakresie onkologii. W konferencji wezmą udział naukowcy i praktycy z ośrodków krajowych i zagranicznych.

loga.png

Projekt finansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez
Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu "Nauka dla Społeczeństwa II"

Pliki do pobrania

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@up-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.

Akceptuję