Niniejszy materiał powstał w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW i WFOŚiGW w Rzeszowie
z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej

niskonew.jpg

Celem ogólnym projektu jest promowanie wiedzy dotyczącej źródeł niskoemisyjnej energii na potrzeby transportu oraz  podniesienie poziomu świadomości ekologicznej w zakresie transportu niskoemisyjnego wśród studentów Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku oraz lokalnych samorządowców i przedsiębiorców.

Cel ogólny zostanie zrealizowany poprzez realizację celów szczegółowych takich jak:

1. Podniesienie poziomu świadomości ekologicznej w zakresie transportu niskoemisyjnego wśród min. studentów Uczelni Państwowej w Sanoku poprzez przeprowadzenie wykładów.
  2. Podniesienie poziomu świadomości ekologicznej w zakresie transportu niskoemisyjnego wśród min. pracowników samorządu terytorialnego z województwa podkarpackiego poprzez przeprowadzenie konferencji naukowej.
  3. Upowszechnienie i promocja świadomości ekologicznej w zakresie transportu niskoemisyjnego poprzez opracowanie i rozpowszechnienie monografii pokonferencyjnej.
  4. Upowszechnienie dobrych praktyk z zakresu odnawialnych źródeł energii oraz efektu ekologicznego poprzez kampanię informacyjno-edukacyjną.

Wykłady dla studentów

Wykłady będą prowadzone wśród studentów Uczelni Państwowej im. Jana Grodka. Ich celem będzie zapoznanie młodzieży z tematyką z zakresu niskoemisyjnych alternatywnych źródeł energii wykorzystywanych w transporcie. Wykłady zostaną przeprowadzone na każdym z dziewięciu kierunków nauczania tj.: mechanika i budowa maszyn, ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo, fizjoterapia, pedagogika, praca socjalna, ekonomia, bezpieczeństwo wewnętrzne oraz gospodarka w ekosystemach rolnych i leśnych. Kluczem wyboru będą indywidualne zainteresowania tematyką niskoemisyjnych źródeł energii. Każda grupa zrealizuje program wykładów na 6 godzin dydaktycznych. Wykłady prowadzone będą przez wykładowców Uczelni Państwowej w Sanoku.

Konferencja naukowa pn. Niskoemisyjny transport – droga do czystej przyszłości.

Celem konferencji będzie promowanie wiedzy dotyczącej źródeł niskoemisyjnej energii na potrzeby transportu. W konferencji będą mogli wziąć udział samorządowcy oraz przedsiębiorcy z terenu województwa podkarpackiego. Do rady programowej zaangażowani zostaną przedstawiciele podmiotów związanych i promujących tematykę niskoemisyjnych źródeł energii.

Rada programowa będzie odpowiedzialna za nadzór nad merytorycznym doborem prelegentów. Podniesie to rangę konferencji oraz pomoże upowszechnić dobre praktyki związane z niskoemisyjnymi źródłami energii w transporcie.

Opracowanie i publikacja monografii pokonferencyjnej

Materiały zostaną opracowane przez Uczelnię Państwową w ramach monografii naukowej. Monografia zostanie rozesłana do lokalnych samorządów, przedsiębiorców, instytucji okołobiznesowych oraz szkół ponadpodstawowych. Rolą publikacji będzie rozpowszechnienie wiedzy na temat niskoemisyjnych alternatywnych źródeł energii w transporcie oraz dobrych praktyk stosowanych w tej tematyce.

Kampania informacyjno-edukacyjna

Kampania zostanie przeprowadzona z wykorzystaniem źródeł internetowych Uczelni Państwowej w Sanoku tj. strony internetowej oraz fb. Ponadto w mediach lokalnych (internetowych oraz tradycyjnych) zamieszczone zostaną materiały informacyjne na temat korzyści płynących z transportu niskoemisyjnego oraz jego pozytywnego wpływu na środowisko. Kampania będzie służyła prezentacji projektu, jego celów oraz efektów. Ponadto promowane będą rozwiązania sprzyjające dla niskoemisyjnego transportu oraz dobre praktyki służące osiągnieciu efektu ekologicznego.