Biedny jak student? Obalamy mity!

14.06.2021 Kategoria: Uczelnia

Powiedzenie „biedny jak student” sięga czasów, kiedy żacy z pierwszego polskiego uniwersytetu (Uniwersytetu Jagiellońskiego) chodzili po Krakowie z miskami i prosili mieszczan o jedzenie. Czy jednak w dzisiejszych czasach powiedzenie to nie jest tylko mitem?

wyklady.jpg

Obecnie studenci są grupą niezwykle pożądaną na rynku pracy. Dziś to nie studenci obarczają swoimi wydatkami rodziców, ale coraz częściej są wsparciem dla domowych budżetów, wykorzystując przy tym szeroki wachlarz wsparcia, także finansowego jakie oferują im uczelnie. Z wyników badań wynika, że ponad połowa studentów podejmuje pracę zawodową w trakcie studiów.

Najlepszym tego przykładem są studenci Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku, wśród których liczba podejmujących pracę w trakcie studiów znacznie przekracza przedstawione w badaniach liczby. Co ważne większość z nich podejmuje pracę w zawodzie tożsamym z kierunkiem studiów.

Niewątpliwym bodźcem do podjęcia pracy w czasie studiów jest program STUDIA 26+. Studia 26+ to alternatywa dla studiów niestacjonarnych, ponieważ zajęcia i praktyki, tak przecież istotne na wszystkich kierunkach o profilu zawodowym odbywają się popołudniami. Można zatem pracować, pobierając comiesięczne wynagrodzenie oraz studiować. Studia w ramach tego systemu nie są determinowane wiekiem oraz są całkowicie bezpłatne, a więc przyszli studenci uzyskają wykształcenie wyższe realizowane na wysokim poziomie, nie narażając swoich domowych budżetów, tak bardzo nadwyrężonych w dzisiejszych czasach.

Zdecydowanym bonusem i formą wsparcia są także stypendia. Studenci UP w Sanoku mogą liczyć na dodatkowe wsparcie w postaci rozbudowanego programu stypendialnego. Program ten obejmuje:

  • Stypendium socjalne wynoszące od 1000-1200 zł miesięcznie
  • Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych wynoszące 400 zł miesięcznie
  • Stypendium rektora dla najlepszych studentów (za średnią ocen, osiągnięcia sportowe) wynoszące 600 zł miesięcznie
  • W sytuacjach losowych rektor może także przyznać zapomogi losowe do 600 zł.

wsparcie.jpg

Znakiem nowych czasów są także płatne praktyki. Przykładowo w Instytucie Medycznym UP w Sanoku realizowane są projekty unijne, w ramach których studenci I stopnia kierunku Pielęgniarstwo otrzymują przez okres 10 miesięcy 660 zł miesięcznie za udział w praktykach. Wsparciem zostali objęci także absolwenci Uczelni, którzy przez okres 24 miesięcy po ukończeniu studiów pobierają dodatek szkoleniowy w kwocie 1000 zł miesięcznie.

praktyki.jpg

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@pwsz-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.

Akceptuję