Edukujemy i pomagamy!

14.01.2020 Kategoria: Uczelnia

8 stycznia br. w Zespole Szkół Publicznych w Rymanowie dzieci z I i II klas szkoły podstawowej spotkały się z przedstawicielami służb ratowniczych tj. straży pożarnej – st.bryg. w st. spocz. Lesław Penar, policji – st.sierż. sztab. Damian Walus- Komenda Miejska Policji w Krośnie i ratownictwa medycznego – Karolina Penar i Krystian Wolanin – studenci III roku ratownictwa medycznego Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku. W trakcie trwających ponad dwie godziny zajęć edukacyjnych dzieci zapoznały się między innymi z różnego rodzajami zagrożeń, z którymi mogą spotkać się w domu, w drodze do szkoły bądź samej szkole, podczas wycieczek nad wodę, w góry czy w czasie trwania ferii. Wystąpienia wszystkich prelegentów oraz prezentowane przez nich  materiały i filmy edukacyjne miały za zadanie utrwalić podstawowe zasady bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia, w tym między innymi prawidłowe zaalarmowanie służb ratowniczych za pomocą numeru alarmowego 112, bezpieczną ewakuację ze strefy zagrożenia, udzielanie pierwszej pomocy medycznej osobom poszkodowanym oraz promowanie bezpiecznych form zabaw i wypoczynku w czasie wakacji, ferii itp.

Wraz ze studentami ratownictwa medycznego dzieci bardzo chętnie i dzielnie uczyły się prowadzenia resuscytacji w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia, w tym przy użyciu defibrylatora AED.

Najwięcej emocji i doskonałej zabawy dostarczała dzieciom ewakuacja poszkodowanego z miejsca zdarzenia przy użyciu deski ortopedycznej.

Wszystkim dzieciom życzymy wspaniałych i bezpiecznych ferii zimowych !