Elżbieta Cipora z tytułem naukowym profesora

03.09.2024 Kategoria: Uczelnia

Miło nam poinformoać, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda postanowieniem z dnia 25 lipca 2024 roku na podstawie art. 178 ust. 4 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz) 742, 1088, 1234, 1672, 1872 i 2005 oraz z 2024 r. poz. 124 i 227) nadał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki o zdrowiu Pani dr hab. Elżbiecie Cipora.

Pani Elżbieta Cipora jest pielęgniarką, absolwentką Liceum Medycznego w Sanoku, magistrem dydaktyki medycznej w zakresie pielęgniarstwa. Studia ukończyła w Akademii Medycznej w Lublinie na Wydziale Pielęgniarskim. Posiada specjalizację pierwszego i drugiego stopnia w zakresie nauczania pielęgniarstwa. Ukończyła również studia podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania oświatą w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. Stopień doktora nauk medycznych w zakresie biologii medycznej uzyskała na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku na podstawie rozprawy doktorskiej pt. Epidemiologiczna analiza przyczyn hospitalizacji pacjentów w Oddziale Chirurgii w Sanoku oraz rodzaje potrzeb zdrowotnych populacji powiatu.

dsc_4375.jpg

Głównym obszarem zainteresowań badawczych Profesor Elżbiety Cipory są zagadnienia związane ze zdrowiem publicznym i onkologią. Jest autorką licznych artykułów, rozdziałów w monografiach, redaktorem lub współredaktorem prac zbiorowych, organizatorem i uczestnikiem licznych konferencji krajowych i międzynarodowych, członkiem międzynarodowych i krajowych organizacji oraz towarzystw naukowych, recenzuje artykuły naukowe.

Posiada liczne odznaczenia, w tym m.in. Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w pracy pedagogicznej i wychowawczej, odznakę honorową Ministra Zdrowia za zasługi dla ochrony zdrowia, odznakę zasłużonego dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, a także odznaczenie Lider Przedsiębiorczości w uznaniu zasług w obszarze rozwoju przedsiębiorczości, za podejmowanie inicjatyw służących wsparciu lokalnego rynku pracy.

Gratulujemy serdecznie tego zaszczytnego tytułu i życzymy dalszych sukcesów naukowych.