Konferencja nt. przestępczości cyfrowej

15.09.2022 Kategoria: Uczelnia, Wydarzenia

Uczelnia Państwowa im. Jan Grodka w Sanoku była miejscem XIII już konferencji przybliżającej zagrożenia związane z użytkowaniem nowoczesnych technologii. W dniach 08 - 09 września 2022r odbyła się konferencja szkoleniowa, której organizatorem był Instytut Nauk Społecznych sanockiej uczelni wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie a temat przewodni konferencji brzmiał: Zwalczanie przestępczości związanej z dostępem do Internetu. Zasady procesowe związane z zabezpieczaniem i analizą materiału dowodowego w sprawach internetowych.

 

Konferencja przeznaczona była dla funkcjonariuszy wszystkich służb mundurowych zajmujących się w ramach codziennych obowiązków zwalczaniem szeroko pojętego zjawiska cyberprzestępczości. Tym razem w Sanoku uczestnikami było ponad 140 funkcjonariuszy Policji garnizonu podkarpackiego, placówek Straży Granicznej wchodzących w skład Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, ale także przedstawiciele Izby Administracji Skarbowej z Rzeszowa, Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego z Przemyśla, Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego ze Szczecina, Izb Administracji Skarbowej z terenu kraju oraz biegli sądowi z zakresu informatyki śledczej oraz niezależni eksperci z tego zakresu. Nie zabrakło również przedstawicieli Sądu oraz Prokuratury.

 

Prelegentami w tej edycji byli:

nadkom. Arkadiusz Czak - Zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy w Szczecinie,

Mariusz Tokarski - Kierownik działu ds współpracy z organami ścigania, Allegro.pl sp z o o

Wojciech Kiszka –  specjalista ds współpracy z organami ścigania, OLX  sp z o o

Ewelina Wojciechowska, Maciej Kołodziej  –  e-Detektywi  sp z o o,

Paweł Baraniecki – ekspert niezależny

Artur Kubiak – Dyrektor Działu Bezpieczeństwa Zonda Global

Krzysztof Czarnacki – Polkomtel Sp z o o

Eugeniusz Trybalski - Kierownik Działu Współpracy z Uprawnionymi Podmiotami, P4 Sp z o o

Witold Jawor – Kierownik Zespołu Bankowości Detalicznej, Bank Pekao S.A Oddział w Sanoku

Ireneusz Wasiewicz – ekspert niezależny z zakresu informatyki śledczej

Dominik Rozdziałowski – biegły sądowy z 5 specjalności SO w Kielcach

Jakub Kupniewski, Zbigniew Taraś – Stowarzyszenie Sygnał

st. asp. Józef Druć – Dolnośląski Urząd Celno-Skarbowy we Wrocławiu

Marek Stawarczyk - biegły sądowy z zakresu informatyki i informatyki śledczej SO w Krośnie

Grzegorz Matyniak – emerytowany oficer Policji, biegły sądowy SO w Krośnie z zakresu informatyki śledczej oraz analizy danych, nauczyciel akademicki Uczelni Państwowej w Sanoku, wieloletni animator konferencji związanych z cyberzagrożeniami i cyberprzestępczością, jakie organizowane są i były wcześniej na sanockiej uczelni.

 

Celem konferencji, która po raz kolejny już odbyła się na Uczelni Państwowej w Sanoku, było praktyczne poszerzenie wiadomości z zakresu szeroko pojętej cyberprzestępczości oraz jej zapobieganiu przez funkcjonariuszy różnych służb na co dzień zajmujących się zmaganiami z tą formą działalności przestępczej. Wśród wystąpień nie zabrakło tematów związanych ze zjawiskiem podmiany numeru telefonu (tzw. spoofing,  Caller ID Spoofing), platformami handlowymi w tym korzyściami ale i zagrożeniami, jakie niosą ze sobą dla użytkowników. Poruszono tematy dotyczące naruszania prawa autorskiego i praw pokrewnych w sieci w tym metod nielegalnej dystrybucji sygnału telewizyjnego i jej zwalczania. Dyskutowano również o możliwościach technicznych  i prawnych zabezpieczania danych stanowiących dowód w prowadzonych postępowaniach, jak również o możliwościach i sposobach pozyskiwania danych od administratorów zagranicznych, ale również o tym, czy pokrzywdzony posiada możliwości prywatnego zabezpieczenia danych w sprawach jego samego dotyczących. Nie zabrakło również tematu pojawiających się słabości  w ramach nadzoru i planowania czynności w postępowaniach przygotowawczych z zakresu zwalczania szeroko pojętej cyberprzestępczości jakie na co dzień prowadzone są przez organy ścigania.

Biorąc pod uwagę wzrastającą z każdym rokiem i każdą kolejną edycją liczbę uczestników konferencji wydaje się, że Uczelnia Państwowa w Sanoku - oprócz Akademii Marynarski Wojennej w Gdyni – na stałe zagościła na mapie Polski jako ważne miejsce spotkań, gdzie dochodzi do wymiany doświadczeń zarówno biegłych sądowych, funkcjonariuszy służb mundurowych, jak i sektora prywatnego, którzy zajmują się bezpieczeństwem użytkowników cyberprzestrzeni.

Galeria zdjęć

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@up-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.

Akceptuję