Monografia autorstwa dr. Macieja Drwięgi już w naszej bibliotece!

20.02.2020 Kategoria: Uczelnia

Do naszej biblioteki trafiła jeszcze cieplutka monografia autorstwa nauczyciela akademickiego Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku dr. Macieja Drwięgi. Jej tytuł „Sanok. Rzeczywistość średniomiejska w splocie problemów społecznych i sposobów ich rozwiązywania” mieści się swym zakresem zarówno w socjologii miasta, jak i w pewnym zakresie w polityce społecznej oraz polityce miejskiej.


Monografia jest do nabycia w bibliotece uczelnianej. Cena egzemplarza wynosi 33,65 zł. Zachęcamy serdecznie do jej nabycia.

Jak czytamy w recenzji dr. hab. prof. UP Krzysztofa Czekaja, całość może przywodzić na myśl Kwestię Miejską Manuela Castellsa, ale nawet bez tego nawiązania do klasyka socjologii miasta przedstawiona do recenzji monografia jest istotna dla współczesnej polskiej socjologii z kilku powodów. Po pierwsze, choćby z poznawczego punktu widzenia, dlatego że socjologiczna analiza problemów społecznych w średnich polskich miastach to współcześnie niezbyt często podejmowany problem badawczy. Większość badaczy prawdopodobnie przyjęłaby tezę, że dramatyczny stan małych i średnich miast i miasteczek w Polsce można określić jedynymi adekwatnymi w tym kontekście terminami: depopulacja i dezorganizacja społeczna. Maciej Drwięga swoją monografią dowodzi, że istnieje konieczność i potrzeba społeczna diagnoz miejskich i ich monitoringów, potwierdzając jednocześnie starą tezę ojca socjologii Augusta Comta, że aby zmienić, trzeba najpierw poznać. Po drugie, brak jest pogłębionych badań kondycji społecznej, ekonomicznej i politycznej polskich miast średnich i małych, które bardzo ich potrzebują dla kreowania swojej przyszłości i pomagania ich, niejednokrotnie starzejącym się i starym, mieszkańcom. Autor wykazał się erudycją, pracowitością i systematycznością w prezentacji swojej koncepcji badawczej i jej operacjonalizacji (....).
Jest to tym samym jedna z zauważalnych i - należy podkreślić - nielicznych polskich socjologicznych prób empirycznego rozpoznania i ukazania uwarunkowań problemów społecznych w średniej wielkości miastach polskich, na przykładzie jednego z ważniejszych centrów Podkarpacia, tj. Sanoka. (…)”.

ksiazka_okladka_ostateczna_strona_01.jpg

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
e-mail: rektorat@pwsz-sanok.edu.pl 
NIP: 687-17-40-766

bip.png

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.

Akceptuję