Nie żyje Janusz Szuber

02.11.2020 Kategoria: Uczelnia

Ze smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Janusza Szubera – Wybitnego Poety i Honorowego Obywatela Królewskiego Wolnego Miasta Sanoka. Wielkiego Człowieka, jednego z Inicjatorów powstania Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku, zawsze zatroskanego o teraźniejszość i przyszłość naszej Uczelni i jej studentów.

Rodzinie i wszystkim bliskim oraz przyjaciołom Janusza Szubera składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Rektor - dr inż. Mateusz Kaczmarski, Prorektor - dr hab. Elżbieta Cipora oraz cała społeczność akademicka Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku

Janusz Szuber (ur. 10 grudnia 1947 w Sanoku) był autorem 30 tomów poezji i laureatem wielu nagród. Jego utwory przetłumaczono na co najmniej 15 języków. Publikował w „Tygodniku Sanockim”, „Głosie Ziemi Sanockiej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Kulturze”, „Sycynie”, „Nowej Okolicy Poetów”, „Frazie” „Twórczości”, „Odrze”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Zeszytach Literackich”, „Akcencie, „Rzeczpospolitej”, „Voix d'encre”, „Archipel”, „Le Poligraphe”, „Books in Canada”, „Die Horen”, „The New Yorker”. Był też redaktorem zeszytów „Acta Pancoviana” i naszego muzealnego periodyku „Impresje muzealne”. Otrzymał także zaproszenie do Rady Muzeum Historycznego w Sanoku. W latach 90. został członkiem oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Warszawie oraz PEN Clubu (w roku 2000). W roku 2017 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Królewskiego Wolnego Miasta Sanoka, a w roku ubiegłym Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury za rok 2019. W lipcu br. Marszałek Województwa Podkarpackiego, za całokształt działalności w dziedzinie twórczości literackiej, przyznał Januszowi Szuberowi nagrodę „Artystyczny Znak Podkarpacia”.

Foto: Edyta Wilk – Janusz Szuber na zajęciach ze studentami Uczelni