Pożegnanie Profesora Zygfryda Głowacza

07.03.2018 Kategoria: Uczelnia

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że 18 lutego  2018 roku zmarł wieloletni pracownik Instytutu Technicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku Profesor Zygfryd Głowacz – nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń młodzieży, w latach 2008-2012 kierownik Zakładu Informatyki Stosowanej w Technice w Instytucie Technicznym, a także pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Poniżej Zmarłego Profesora wspomina jego współpracownik dr hab. Kazimierz Jaracz.

-----------------------

 Memento mori – Pamiętaj, że umrzesz
Memor esto quoniam mors non tardat – Pamiętaj, że śmierć się nie ociąga

ŚP
prof. ZYGFRYD  GŁOWACZ

Dla każdego człowieka w pewnym momencie jego egzystencji – na nieskończonej osi współrzędnej czasu – nieważne stają się wszystkie życiowe marzenia i zamierzenia, które zaplanowaliśmy w ludzkim wędrowaniu. Życie ziemskie przemija i chwila kolejna poprzedniej nie pamięta. Tak będzie się działo do końca świata.
Prof. Zygfryd Głowacz dopłynął już na drugi brzeg – choć może nie była to jeszcze ta pora. W Jego aktywnym życiu doby były za krótkie, a zadań do wykonania było ciągle wiele.
Urodzony 5 lipca 1949 roku na ziemi przemyskiej (w Nienadowej),  odszedł w 2018 roku, 18 lutego nad ranem w Krakowie.
Kraków był miejscem Jego zasadniczej aktywności zawodowej i Jego życia. Tutaj studiował, zdobywał stopnie naukowe, pracował w Akademii Górniczo-Hutniczej na  Wydziale Elektrycznym, pełniąc wiele funkcji – zastępcy kierownika Katedry Maszyn Elektrycznych, Kierownika tej Katedry, członka Rady Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Był również członkiem wielu organizacji i stowarzyszeń naukowych,  między innymi Sekcji Cybernetyki Górniczej Komitetu Górnictwa PAN, Instytutu of Electrical and Electronics Engineers, Inc., USA i wykonawcą lub współwykonawcą wielu projektów badawczych, a także promotorem i recenzentem prac doktorskich. Za swą działalność został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
W 2005 roku podjął współpracę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Jana Grodka w Sanoku. Wspomagał działalność Instytutu Technicznego, pracując na stanowisku profesora PWSZ w wymiarze pełnego etatu. W latach 2008–2012 był kierownikiem  Zakładu Informatyki Stosowanej w Technice w naszej Uczelni. Współtworzył laboratorium techniki mikroprocesorowej,  programy dydaktyczne, był promotorem wielu wartościowych prac inżynierskich. Niektóre z nich uzyskały wyróżnienie w skali ogólnopolskiej. Pracował w wielu Komisjach Rektorskich i Senackich, był członkiem Senatu. Za tę i inną działalność otrzymał trzy nagrody Rektora  Uczelni Sanockiej. Niestety, postępująca choroba  przerwała współpracę prof. Zygfryda Głowacza z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Sanoku.
Będziemy wspominać Go jako rzetelnego i aktywnego pracownika, koleżeńskiego, prostolinijnego i dokładnego człowieka oraz lubianego przez studentów wykładowcę, na którego zawsze można było liczyć.

--------------------

Nabożeństwo żałobne odbędzie się 9 marca 2018 roku o godz. 13.00 w kaplicy na Cmentarzu Salwatorskim.

Galeria zdjęć

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@up-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.

Akceptuję