Rekomendacje MNiSW

16.03.2020 Kategoria: Uczelnia

W związku z zawieszeniem na obszarze całego kraju działalności dydaktycznej prowadzonej przez uczelnie rekomenduje się rozważenie ograniczenia pracy przez pracowników uczelni, w tym niebędących nauczycielami akademickimi.

Ministerstwo zwraca się do władz uczelni o wprowadzenie takiego sposobu organizacji pracy, który w możliwie największym stopniu chronić będzie wszystkich członków wspólnoty akademickiej.

Minister rekomenduje w szczególności:

• rozważenie stosowania pracy zdalnej w połączeniu z systemem dyżurów na tych stanowiskach, na których praca zdalna nie może być wykonywana,
  • ograniczenie dostępu do terenu uczelni (w szczególności budynków i pomieszczeń) również dla studentów i doktorantów w szczególności jeśli możliwe jest zdalne załatwienie doraźnej sprawy,
  • zmianę zalecanej formy komunikacji na elektroniczną w połączeniu z czasowym uelastycznieniem procedur wewnętrznych w uczelniach,
  • ograniczenie przyjmowania dokumentacji papierowej do minimum i wyznaczenie określonego miejsca (miejsc) w uczelniach,
  • wydłużenie terminów na składanie wniosków i rozpatrywanie spraw studentów, doktorantów i pracowników, w tym spraw socjalnych i innych, dla których w regulacjach prawnych ustalono terminy.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wprowadziło wszystkie z rekomendowanych powyżej rozwiązań.

źródło: MNiSW