Zaproszenie na widowisko historyczne "Im twierdzą był każdy próg"

14.11.2017 Kategoria: Uczelnia

24 listopada 2017 r. o godzinie 11:00 w auli Centrum Sportowo-Dydaktycznego naszej uczelni odbędzie się widowisko historyczne „Im twierdzą był każdy próg”, towarzyszące obchodom 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w ramach projektu „Niech połączy nas historia”, na które zaprasza Anna Hałas - wójt oraz Paweł Wdowiak - prezes Lokalnej Grupy Działania Dolina Sanu.

Projekt LGD Dolina Sanu „Niech połączy nas historia” ma na celu przywrócenie pamięci o lokalnych bohaterach i wydarzeniach związanych z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę w wymiarze lokalnym. Jest to ukazanie wydarzeń znanych z kart historii w ujęciu lokalnym, widzianych i interpretowanych przez zwykłego mieszkańca ziemi sanockiej. Inscenizacja jest przekrojem przez najważniejsze wydarzenia historyczne na ziemi sanockiej, począwszy od konfederacji barskiej, na odzyskaniu niepodległości w 1918 r. skończywszy. Jest to też swoisty obraz społeczeństwa tamtych lat – szlachta, chłopi, mieszczanie, bojownicy o wolność, społecznicy, politycy, intelektualiści i wreszcie cisi bohaterowie, o których nikt nie wspomniał na kartach historii. Akcja toczy się na „każdym progu” bo i na zamku, we dworze, w szkole i wiejskiej ubogiej chacie. Wszystkie wątki i osoby łączy jedno – miłość do Ojczyzny i pragnienie wolności silniejsze niż zaborcze armie. Tak jak wtedy mieszkańców ziemi sanockiej łączyła wspólna sprawa, tak teraz  niech połączy wspólna historia. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, zainteresowanych prosimy o odbiór bezpłatnych wejściówek w biurze LGD Dolina Sanu, ul. Kościuszki 23, piętro V, pokój nr 511, tel. 13 46 56 580.