Na pograniczach kultur i narodów 2020

baner.jpg

Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku zaprasza na VIII Międzynarodową Konferencję Naukową "Na pograniczach kultur i narodów.
Z historią, polityką i gospodarką w tle".

Sanok, 10–12 września 2020 roku

Konferencja ma na celu spotkanie i dialog pomiędzy badaczami zagadnień historycznych, społecznych, kulturowych i artystycznych, zwłaszcza w kontekście szeroko rozumianych zjawisk pogranicznych. Zapraszamy do udziału badaczy i praktyków z Polski i z zagranicy, zainteresowanych problemami mieszczącymi się w nakreślonym poniżej zakresie tematycznym konferencji. Jesteśmy otwarci także na propozycje wykraczające poza podane ramy, a wiążące się z zagadnieniami pograniczy, historii, socjologii, ekonomii, kultury i sztuki.

Zakres tematyczny konferencji:
• relacje społeczne i kulturowe na pograniczach i na styku etnosów, wyznań, kultur, narodów;
• dyfuzja kultur na pograniczach;
• sposoby określania tożsamości grupy, wspólnoty, jednostki w relacji do „innego” i do „swojego” – konflikty czy tolerancja;
• poczucie tożsamości narodowej i mniejszości narodowych na pograniczach;
• przemiany obyczajowości świeckiej i religijnej, dorocznej i rodzinnej;
• wyznania, kościoły, religie i ich relacje na pograniczach;
• struktury kościelne na pograniczach;
• sztuka sakralna na pograniczach: rewaloryzacja – działania konserwatorskie i muzealne;
• artysta (z) pogranicza i współczesne formy upowszechniania sztuki pogranicza;
• historia i współczesność polityki i gospodarki regionów pogranicznych – ekonomiczny wymiar relacji transgranicznych;
• ekonomiczno-społeczne dylematy;
• szanse i bariery rozwoju przedsiębiorczości na obszarach pogranicza; – przemiany demograficzne;
• pogranicze w polityce kulturalnej i strategiach rozwoju regionów i subregionów;
• zdrowie na pograniczach;
• przemysły kreatywne na pograniczach;
• bezpieczeństwo wewnętrzne na pograniczach.

Koszt udziału w konferencji:
• 470 zł – 2 noclegi, materiały konferencyjne, catering, zwiedzanie muzeów, recenzowana publikacja
• 350 zł – jak wyżej, bez noclegów
• 350 zł – dla osób z Ukrainy, Białorusi i Mołdawii (2 noclegi, materiały konferencyjne, catering, zwiedzanie muzeów, recenzowana publikacja
• 80 zł - udział w bankiecie
• bez opłat – dla osób reprezentujących organizatora, Komitet Naukowy oraz partnerów konferencji.

Do druku zostaną przyjęte wyłącznie artykuły, które uzyskają pozytywne recenzje wydawnicze.

Terminy:
• zgłoszenie chęci udziału prosimy przysyłać na załączonym formularzu na adres: pogranicza@pwsz-sanok.edu.pl do dnia 30 czerwca 2020 roku lub pocztą tradycyjną na adres: PWSZ Sanok, ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok, z dopiskiem: „Pogranicza”.
• Komitet Naukowy poinformuje o przyjęciu referatu do dnia 10 lipca 2020 roku
• opłatę konferencyjną należy przelać do dnia 6 września 2020 roku.
Nr konta: PKO BP 67 1020 2980 0000 2302 0020 7837

Formularz zgłoszenia oraz najświeższe informacje o konferencji dostępne są na stronie:
www.pwsz-sanok.edu.pl/pogranicza

Na pytania odpowiadamy pod adresem: pogranicza@pwsz-sanok.edu.pl

Przewodniczący Komitetu Naukowego:
dr hab. Robert Lipelt