UWAGA - do 6 listopada 2024 r. trwa zbiórka składek na ubezpieczenie

JESTEŚ STUDENTEM UP w Sanoku?

  1. Wypełnij deklarację ubezpieczeniową na stronie https://forms.gle/GeAqZBk2k82Kj2vN8 (użyj przeglądarki) - bez wypełnienia deklaracji nie zostaniesz ubezpieczona/y
  2. Sprawdź skrzynkę pocztową. Na Twój adres zostało wysłane potwierdzenie danych, które wprowadziłaś/eś. W przypadku błędów lub braków wypełnij deklarację ponownie (liczy się ostatnia wersja).
  3. Umów się ze starostą na przekazanie swojej składki i mu ją opłać (jeśli starosta nie zbiera składek, to inna osoba z grupy powinna się tym zająć, ew. prosimy o kontakt tel. 134655975).

JESTEŚ PRACOWNIKIEM UP w Sanoku?

  1. Wypełnij deklarację ubezpieczeniową na stronie https://forms.gle/GeAqZBk2k82Kj2vN8 w imieniu swoim i ew. członka rodziny (użyj przeglądarki) - bez wypełnienia deklaracji nie zostaniesz ubezpieczona/y
  2. Sprawdź skrzynkę pocztową. Na Twój adres zostało wysłane potwierdzenie danych, które wprowadziłaś/eś. W przypadku błędów lub braków wypełnij deklarację ponownie (liczy się ostatnia wersja).
  3. Składki pracowników etatowych będą odliczone z wynagrodzenia. Pracownicy nieetatowi (zatrudnieni np. na umowę zlecenie) mogą opłacić składkę w Biurze Promocji i Współpracy (bud. A, pok. 113).

JESTEŚ STAROSTĄ LUB OSOBĄ ZBIERAJĄCĄ SKŁADKI?

  1. Przeczytaj instrukcję zbiórki zamieszczoną poniżej w plikach do pobrania (zwróć uwagę na ostatni punkt). To bardzo WAŻNE.
  2. Postępuj zgodnie z instrukcją, a w razie pytań skontaktuj się z Koordynatorem ds. ubezpieczenia
    Kontakt - Marcin Owsiak
    bud. A, pok. 113, tel. 134655975,
    biuro czynne pon. – pt., 9.00 – 15.30
    email: biurokarier@up-sanok.edu.pl

PONIŻEJ INFORMACJE O UBEZPIECZENIU I PLIKI DO POBRANIA

FAQ - odpowiedzi na różne, często zadawane pytania

Czy to się opłaca?
Grupowe ubezpieczenie jest zawsze tańsze niż indywidualne (indywidualnie wariant 70000zł to koszt ok. 300zł/rok, a grupowo w uczelni – 60zł/rok), warto porównać sumę ubezpieczenia w uczelni z polisą jaką posiadasz np. w pracy. Uczelniane polisy mają także bardzo dobry katalog świadczeń co potwierdzają osoby, które uległy wypadkom i często wykupują ubezpieczenie w UP w Sanoku pomimo posiadania polis w innych placówkach (opis ubezpieczenia poniżej). 

Czym różni się ubezpieczenie NW od NFZ?
Ubezpieczenie następstw wypadków (NW) zapewnia odszkodowanie po wypadku, ale nie jest ubezpieczeniem zdrowotnym NFZ, czyli nie uprawnia do korzystania z usług np. dentysty. Takie ubezpieczenie powinien zagwarantować rodzic, pracodawca lub urząd pracy (ewentualnie w szczególnych wypadkach uczelnia - KLIKNIJ TUTAJ). Podobnie ubezpieczenie NW nie obejmuje leczenia większości chorób (nieliczne wyjątki znajdziesz w opisie cech ubezpieczenia).

Czy muszę posiadać ubezpieczenie?
Dla pracowników uczelni ubezpieczenie NW ma charakter dodatkowy. Natomiast jest ono obowiązkowe dla studentów realizujących wyjazdy i praktyki, w szczególności dla studentów w Instytucie Medycznym (którzy dodatkowo muszą mieć ubezpieczenie OC i rozszerzenie NW o tzw. ekspozycję). Wynika to z wymogów organizacji, do których uczelnia oficjalnie kieruje studentów na praktyki. Studenci, którzy nie chcą być ubezpieczeni przez uczelnię muszą przekazać osobie zbierającej składkę zaświadczenie o ubezpieczeniu w innym T.U. (na formularzu uczelnianym dostępnym poniżej). Kopie polis nie będą akceptowane, bo w większości wypadków ubezpieczony nie potrafi w nich wskazać odpowiednich danych (które zawiera formularz). Zaświadczenie może być w wersji papierowej lub w formie skanu / wyraźnego zdjęcia wysłanego przez email. Jeżeli student nie realizuje praktyk (bo np. zalicza pracę zawodową w poczet praktyk), to oczywiście może, ale nie musi się ubezpieczać.

Czy muszę się ubezpieczać w uczelni? Chcę gdzieś indziej / mam już ubezpieczenie.
Uczelnia nie narzuca ubezpieczyciela. Jeżeli, ktoś chce ubezpieczyć się w innym towarzystwie niż proponowane przez uczelnię – oczywiście może, ale polisa musi zawierać odpowiednie daty i specjalne klauzule wypracowane przez uczelnię z towarzystwem ubezpieczeniowym (m.in. na podstawie wymogów instytucji i firm przyjmujących studentów). Jeżeli ubezpieczysz się prywatnie (poza uczelnią) lub już masz polisę i spełnia ona wymogi uczelni, to musisz złożyć staroście, zaświadczenie o posiadaniu odpowiedniej polisy na uczelnianym formularzu (do pobrania poniżej). Kopie polis nie będą akceptowane, bo w większości wypadków ubezpieczony nie potrafi w nich wskazać odpowiednich danych (które zawiera formularz).

Co zrobić jeśli nie zdążyłem się ubezpieczyć na uczelni w ustalonych terminach?
Ubezpieczyć się można tylko na początku roku akademickiego w ogłoszonych terminach. Jeśli Twój starosta z jakiegoś powodu odmówił zbiórki składki, to skontaktuj się z koordynatorem ds. ubezpieczenia (dane kontaktowe u dołu strony). Poza wyznaczonymi terminami pozostaje Ci ubezpieczyć się prywatnie. Uwaga - doświadczeni studenci wiedzą jednak, że ubezpieczenie indywidualne kosztuje zazwyczaj kilka razy drożej niż grupowe (ubezpieczenie kosztujące 60zł w uczelni, kosztuje indywidualnie nawet 300zł).

Co to jest OWU?
„Ogólne warunki ubezpieczenia” (tzw. OWU) i "Tabela norm uszczerbku na zdrowiu" to dokumenty, które dokładnie określają zasady ubezpieczenia i np. procentową wysokość świadczenia w przypadku najpopularniejszych wypadków – znajdziecie je poniżej. Przeglądając OWU należy wyszukać informacje dotyczące opcji ubezpieczenia, która dotyczy uczelni (np. "podstawowa").

Z czym wiąże się wypełnienie deklaracji ubezpieczeniowej?
Wypełnienie deklaracji online jest równoznaczne z oświadczeniem, że osoba ubezpieczana 1. zobowiązuje się opłacić wybraną składkę, 2. zapoznała się z zasadami ubezpieczenia oraz ochrony danych osobowych T.U., którym przekazuje swoje dane (szczegóły do pobrania poniżej) 3. przyjmuje do wiadomości, że w przypadku wypełnienia tej samej deklaracji kilka razy (np. z powodu błędu) - za prawidłową uznaje się ostatnią wysłaną wersję.

NAJWAŻNIEJSZE CECHY UBEZPIECZENIA NW 2024/2025

  • towarzystwo ubezpieczeniowe (NW) w tym roku to InterRisk S.A.
  • osoby, które opłaciły składkę są ubezpieczone od 1.10.2024 r. do 30.09.2025 r.
  • ubezpieczenie obowiązujące na całym świecie (poza terenami objętymi wojną lub walkami, wyjątki opisane są także w §3 i 5 OWU), 24h/dobę (także poza zajęciami czy praktykami)
  • Warianty ubezpieczenia (uwaga – pomimo inflacji udało się utrzymać składki na tym samym poziomie):
    • Instytut Medyczny (specjalne warunki dla studentów studiów medycznych jak np. ekspozycja):
      • wariant rozszerzony (suma ubezpieczenia 100 000zł) – składka 110zł / rok czyli ok. 31 groszy / dzień
      • wariant podstawowy (suma ubezpieczenia 70 000zł) – składka 80zł / rok czyli ok. 22 grosze / dzień
    • Instytut Nauk Społecznych; Instytut Nauk Technicznych, Leśnych i Rolniczych 
      • wariant rozszerzony (suma ubezpieczenia 100 000zł) – składka 90zł / rok czyli ok. 25 groszy / dzień
      • wariant podstawowy (suma ubezpieczenia 70 000zł) – składka 60zł / rok czyli ok. 17 groszy / dzień
  • przykładowo w wariancie rozszerzonym przy jednorazowej składce 90zł / rok (110zł w Instytucie Medycznym ze względu na dodatkową ochronę: ekspozycja i OC) suma ubezpieczenia to aż 100 000zł. Jest to tzw. 100% więc jeśli Twój wypadek spowodował choćby np. 1% uszczerbku na zdrowiu to otrzymasz 1% x 100 000zł = 1000zł (nie dotyczy niektórych rozszerzeń polis, jak np. choroby czy operacje - tam suma ubezpieczenia może być niższa, gdyż polisa NW obejmuje przede wszystkim wypadki)
  • nazwa opcji ubezpieczenia (dla obu wariantów): "EDU PLUS Podstawowa" 
  • numer polisy (dokładniej: seria (litery) + nr polisy (cyfry))
    • EDU-A/P 151895 (dotyczy uczelni poza Instytutem Medycznym, składka jednorazowa roczna 60zł, suma ubezp. 70 000zł)
    • EDU-A/P 151894 (dotyczy tylko Instytutu Medycznego, składka jednorazowa roczna 70zł, suma ubezp. 70 000zł)
    • EDU-A/P 151899 (dotyczy uczelni poza Instytutem Medycznym, składka jednorazowa roczna 90zł, suma ubezp. 100 000zł)
    • EDU-A/P 151901 (dotyczy tylko Instytutu Medycznego, składka jednorazowa roczna 100zł, suma ubezp. 100 000zł)
  • ubezpieczenie zapewnia świadczenie (odszkodowanie) np.:
    • z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku osoby ubezpieczonej
    • po uszkodzeniu ciała w następstwie wypadku, który nie spowodował trwałego uszczerbku, ale spowodował interwencję lekarską w placówce medycznej i co najmniej dwóch wizyt kontrolnych (np. SOR + dwie wizyty u lekarza rodzinnego) - świadczenie wyniesie 1% sumy ubezpieczenia
    • w przypadku poważnych chorób rozpoznanych w trakcie trwania polisy (jedyne "poważne choroby" objęte polisą są wymienione w OWU na stronie nr 4 - §2 ust. 68a)
    • w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej w wyniku nieszczęśliwego wypadku (w tym również zawał serca i udar mózgu)
    • w celu pokrycia kosztów nabycia wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie lekarza (udokumentowane fakturami imiennymi)
    • z tytułu pogryzienia przez zwierzęta lub pokąsania przez owady oraz rozpoznania chorób odzwierzęcych (bąblowicy, toksoplazmozy, wścieklizny)
    • z powodu nagłego zatrucia pokarmowego, zatrucia gazami, bądź z tytułu porażenia prądem lub piorunem
    • z tytułu zdiagnozowania sepsy, boreliozy (po ugryzieniu kleszcza)
    • w przypadku śmierci rodzica osoby ubezpieczonej w następstwie nieszczęśliwego wypadku
    • z tytułu wstrząśnienia mózgu
    • w przypadku oparzeń i odmrożeń, pobytu w szpitalu w wyniku wypadku i choroby (począwszy od drugiego/trzeciego  dnia) 
    • w celu pokrycia kosztów leczenia po wypadku (np. leki, opatrunki, zabiegi zlecone przez lekarza i udokumentowane fakturami imiennymi)
    • w celu pokrycia kosztów leczenia po ekspozycji czyli po narażeniu na zakażenie wirusem HIV lub WZW [tylko wariant dla Instytutu Medycznego]
    • w celu pokrycia kosztów leczenia stomatologicznego po wypadku
    • NOWOŚĆ: ubezpieczenie zapewnia wsparcie psychologiczne w ramach pakietu Hejt! Stop oraz pokrycie części kosztów akcji poszukiwawczej dziecka
  • sytuacje, w których ubezpieczenie nie zapewnia odszkodowania znajdziesz w §5 Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU do pobrania poniżej), są to np.: przebywanie pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, czy uprawianie sportów i aktywności wysokiego ryzyka opisanych w §2 OWU (np. trekking/turystyka piesza poza szlakami w górach pow. 2500m n.p.m.) 

MIAŁAŚ / MIAŁEŚ NIESZCZĘŚLIWY WYPADEK W ROKU AKAD. 2024/2025? 

Ubezpieczałaś/eś się na uczelni? Oto co należy zrobić po kolei: 

I. O odszkodowanie należy starać się po zakończeniu leczenia lub rehabilitacji. Pozwoli to na skompletowanie pełnej dokumentacji lekarskiej i ewentualnie imiennych faktur za leki itp. Unikniesz wtedy sytuacji gdy po złożeniu wniosku o odszkodowanie wynikną jakieś komplikacje, a odszkodowanie zostało już wypłacone. Poza tym towarzystwo ubezpieczeniowe zazwyczaj wymaga zaświadczenia lekarskiego lub wpisu w dokumentacji mówiącego o "zakończeniu leczenia". Należy także zadbać, aby zaświadczenie lub wpis zawierały informację w rodzaju "po wypadku wystąpił trwałyuszczerbek na zdrowiu". Polecamy przejrzeć tzw. "sytuacje, w których ubezpieczenie nie zapewnia odszkodowania" (info powyżej), gdyż dokumentacja wskazująca którąś z ww. sytuacji jest podstawą do odrzucenia wnioskuo odszkodowanie.

II. Sprawdź jakie dokumenty powinno się dołaczyć do wniosku (załącznik poniżej), ale przede wszystkim przygotuj:

  • Dane polisy (opcja, seria i numer) - można je znaleźć powyżej
  • Nazwa i adres uczelni oraz własne dane osobowe (w tym Twój numer konta bankowego)
  • Dokumentacja medyczna (skany lub wyraźne zdjęcia).

III. Wniosek zgłasza się po skompletowaniu dokumentacji wypełniając formularz online (POLECAMY) - KLIKNIJ TUTAJ lub wklej link do przeglądarki https://zgloszenie.interrisk.pl/assetclaim/new

Wskazówki techniczne:

  • zaznacz "szkoda na osobie" i "Szkoda NNW z polisy majątkowej / szkolnej" 
  • opcja ubezpieczenia dla obu wariantów to "EDU PLUS PODSTAWOWA" (patrz też wyżej)
  • numer polisy zależy od opłaconej składki - znajdź wyżej w niniejszym tekście (nie pamiętasz ile płaciłaś/eś, zerknij na potwierdzenie, które otrzymałaś/eś ubezpieczając się lub zadzwoń na poniższy numer)
  • "Zgłaszający to zazwyczaj równocześnie "opiekun prawny, "osoba kontaktowa" i "poszkodowany" w jednej osobie (zaznaczenie tych opcji sprawi, że nie będziesz wypełniać swoich danych trzy razy, a tylko raz)
  • "Ubezpieczający" to uczelnia, dane kontaktowe znajdziesz np. w stopce strony głównej uczelni (regon, email, telefon, numer konta nie są wymagane)
  • w rubryce "rodzaj obrażeń" należy wpisać treść diagnozy z dokumentacji medycznej
  • formularz nie wymaga załączania polisy.
Koordynator ds. ubezpieczenia z upoważnienia Samorządu Studenckiego 
Marcin Owsiak (Pracownik Biura Promocji i Współpracy). 
bud. A, pok. 113, tel. 13 46 55 975,
email: biurokarier(a)up-sanok.edu.pl
(a)=@

Pliki do pobrania

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@up-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.

Akceptuję