„Chociaż urlopowo, ale naukowo”. Międzynarodowa konferencja we Włodzimierzu

17.09.2018 Kategoria: Uczelnia

W dniach 12 i 13 lipca 2018 roku w Rosji, w mieście Włodzimierz, odbyła się międzynarodowa konferencja, na którą zaproszenie otrzymali pracownicy Zakładu Pedagogiki PWSZ w Sanoku: dr hab. prof. PWSZ Wojciech Walat, mgr Maria Kuzin, mgr Małgorzata Pietrzycka, a także pracownicy Uniwersytetu Rzeszowskiego z Zakładu Dydaktyki Ogólnej i Systemów Edukacyjnych.

Organizatorem  konferencji był Włodzimierski Państwowy Uniwersytet im. A.G. i N.G. Stoletowych.

Temat przewodni spotkania  brzmiał: Stan i perspektywy rozwoju psychologii w stosunku do człowieka i całokształtu współczesnego życia.

Tę dwudniową konferencję wypełniły referaty naukowców z uniwersytetów z Rosji: m.in. Moskwy, Jarosławia, Iżewska, Nowosybirska, Saratowa oraz kilku państw Europy: Czech, Szwajcarii, Austrii i Polski. Tematyka  wystąpień dotyczyła głównie stosunków międzyludzkich w dobie współczesnych problemów cywilizacyjnych. Wszyscy uczestnicy zostali zobligowani do złożenia referatów, które opublikowano w uniwersyteckim zeszycie naukowym.

W drugim dniu konferencji przedstawiono naukową analizę  rozwoju i terapii dziecka autystycznego w formie case study. Uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań dotyczących diagnozy i perspektyw terapeutycznych małego pacjenta. Spotkanie miało miejsce w Dziecięcym Szpitalu Psychiatrycznym we Włodzimierzu.

Na koniec konferencji jej współorganizatorka profesor Olga Filatowa, kierownik Katedry Psychologii Osobowości i Pedagogiki Specjalnej Humanistycznego Instytutu, zaproponowała podpisanie umowy o współpracy i wymianie studenckiej między Włodzimierskim Państwowym Uniwersytetem a Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. J. Grodka w Sanoku.