Mamy program konferencji "Na pograniczach kultur i narodów"

10.09.2018 Kategoria: Uczelnia

Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych problematyką kultury, sztuki, tradycji Pogranicza już od czwartku 13 września do soboty 15 września. Oprócz trzech dni prelekcji zapraszamy na atrakcje dodatkowe – koncerty, wykłady, zwiedzanie muzeów. Jedną z nich jest koncert pieśni w wykonaniu zespołu Gerdan z Iwano-Frankowska, który odbędzie się w czwartek o godz. 17:00 w Sali Gobelinowej Muzeum Historycznego.

Szczegóły dotyczące konferencji: https://pwsz-sanok.edu.pl/pogranicza

Zespół "Gerdan" powstał w 2010 roku. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów ("Kobzarske ognisko" im. K. Misewicza, Krzemieniec, 2010, "Srebni Struny" im. Z. Sztokalka, Tarnopol, 2011, "Perpetuum mobile", Drohobycz, 2012, Ogólnoukraiński Konkurs Wykonawców Instrumentów Ludowych Pamięci O. Stepanowa "Merezywo", Równe, 2017).

Zespół uczestniczył w międzynarodowych festiwalach: "Kultura europejska" (Gorzów Wielkopolski, Polska, 2012, 2016), "Dni Kultury Ukraińskiej" (Goleniów, Polska, 2013, 2016, Szczecin, 2018), Międzynarodowy projekt "Preteksty Kulturalne" (Rzeszów, Polska, 2015), Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny regionów Ukrainy "Rodoslaw" (Iwano-Frankowsk, 2016), Festiwal Bożego Narodzenia "Koliada na Majzliach" (Iwano-Frankowsk, 2015–2018).

Zespół uczestniczył w obchodach 25. rocznicy niepodległości Ukrainy w Kijowie, Budapeszcie (Węgry), Krakowie (Polska), w ramach obchodów 400-lecia Zakonu Bazylianów Świętego Jozafata w Wilnie (Litwa, 2017). Wielokrotnie koncertował w Polsce i na Węgrzech.

W repertuarze zespołu znajdują się ukraińskie, polskie, łemkowskie pieśni ludowe, muzyka instrumentalna, dzieła kompozytorów ukraińskich i zagranicznych.