Kiedy umowa B2B jest dobrym rozwiązaniem?

12.09.2022

Na rynku pracy coraz częściej można znaleźć propozycje zatrudnienia na umowę B2B. W wielu sytuacjach jest to bardzo korzystna forma współpracy. Czy wiesz, na czym ona polega i kiedy warto zawrzeć ją z pracodawcą? Sprawdź, co musisz wiedzieć o umowie B2B!

Główne zalety umowy B2B

Cenisz sobie swobodę w wykonywaniu obowiązków zawodowych i najlepiej odnajdujesz się w trybie home office? Jeśli tak, umowa B2B jest dla Ciebie bardzo dobrym rozwiązaniem. Jej główna zaleta to właśnie możliwość realizowania obowiązków w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie. W ramach tej umowy pracodawca nie wymaga od pracownika fizycznej obecności biurze w odgórnie ustalonych godzinach. Obecnie B2B cieszy się szczególnym zainteresowaniem właśnie wśród osób, dla których priorytetem jest swoboda.

Czy umowę B2B można zawrzeć z kilkoma podmiotami?

Warto podkreślić, że praca w ramach B2B nie musi ograniczać się wyłącznie do jednej firmy. Ten rodzaj umowy może być zawarty nawet z kilkoma pracodawcami. Wyjątek stanowi sytuacja, w której firma chce podpisać umowę z zapisem o zakazie konkurencji. W praktyce, zdarza się to bardzo rzadko, a osoba decydująca się na B2B bez żadnych przeszkód współpracuje z wieloma podmiotami jednocześnie. Dzięki temu można znacznie zwiększyć swoje miesięczne zarobki i dostosować zakres obowiązków do swoich możliwości czasowych.

Minusy umowy B2B

Umowa B2B ma również kilka minusów, o których należy pamiętać. Przede wszystkim przy tej formie współpracy konieczne jest założenie własnej działalności gospodarczej. Co za tym idzie, jako pracownik musisz jednocześnie uiszczać składki ZUS – niezależnie od wysokości Twoich miesięcznych zarobków. Minusem jest także brak przywilejów występujących w przypadku zwykłej umowy o pracę. Decydując się na B2B, nie możesz skorzystać chociażby z płatnego urlopu wypoczynkowego. Musisz również sam rozliczać swoje dochody, a do tego najczęściej jest potrzebna pomoc księgowej. Warto zatem zastanowić się, czy w Twoim przypadku umowa B2B jest odpowiednim wyborem.

Zdecyduj się na podpisanie umowy B2B, jeśli zależy Ci na większej swobodzie w wykonywaniu obowiązków zawodowych. Zapoznaj się z ofertami pracy z wybranego regionu i przekonaj się, jak często ta forma współpracy pojawia się w ogłoszeniach i jakie warunki proponują pracodawcy.

foto: pracuj.pl

Galeria zdjęć

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@up-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.

Akceptuję