PROGRAM ERASMUS W PIGUŁCE

ERASMUS W EUROPIE I W POLSCE
Program Erasmus powstał w 1987 roku (dokładnie 15 czerwca). Od początku program wspiera wymianę studentów i nauczycieli akademickich pomiędzy uczelniami. Adekwatnie do tego, nazwa programu pochodzi od imienia holenderskiego filozofa i teologa, humanisty, Erazma z Rotterdamu (1466-1536), który jako człowiek renesansu, kształcił się w wielu uczelniach w różnych krajach Europy.

kostka.jpgW latach 1995-2006 program Erasmus stał się częścią szerszego programu pn. Sokrates. W latach 2007-2013 był częścią dużego programu Lifelong Learning Programme (Uczenie się przez całe życie). W latach 2014-2020 Komisja Europejska (nadzorująca program) przekształciła program w „Erasmus+”, który połączył w całość 7 dotychczasowych programów: "Uczenie się przez całe życie" (w tym jego programy sektorowe: Comenius, Erasmus, Grundtvig i Leonardo da Vinci), "Młodzież w działaniu", "Erasmus Mundus", "Jean Monnet", "Tempus", "Alfa", "Edulink".

Obecnie trwa kolejna tzw. "perspektywa" programu 2021-2027, w czasie której Erasmus+ nadal wspiera edukację, szkolenia, inicjatywy młodzieżowe oraz sportowe w całej Europie.

Erasmus+ działa obecnie w:
- krajach Unii Europejskiej (lista TUTAJ)
- krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Lichtenstein, Norwegia)
- krajach kandydujących (Turcja, Serbia, Republika Macedonii Północnej)
Pewne działania sa także możliwe w tzw. krajach partnerskich (niestowarzyszonych) w różnych częściach świata.


Możliwości dla uczelni jakie daje program to m.in:
- wymiana studentów pomiędzy uczelniami (wyjazdy na studia)
- wyjazdy zagraniczne studentów na praktyki
- wyjazdy zagraniczne na staże absolwenckie 
- wymiana nauczycieli akademickich pomiędzy uczelniami (wyjazdy w celu prowadzenia zajęć)
- wyjazdy zagraniczne pracowników uczelni w celach szkoleniowych
- międzynarodowe mobilności wirtualne
- mieszane kursy intensywne.


ERASMUS W NASZEJ UCZELNI

Aby uczelnia mogła brać udział w programie Erasmus (poprzedniej edycji) musiała wystąpić do Komisji Europejskiej o nadanie tzw. „Karty Uczelni Erasmusa” – Erasmus University Charter (EUC). Tylko jej posiadacze mogli wnioskować o fundusze i realizować działania w programie.

PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku (obecnie pod nazwą Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku) otrzymała tę kartę na początku 2009 roku w wersji podstawowej („standard”), a następnie na przełomie lat 2009/2010 w wersji rozszerzonej („extended”).

Podobnie w programie Erasmus+ uczelnia musi posiadać specjalna kartę - Erasmus Charter for Higher Education. W maju 2013 roku uczelnia wystąpiła o jej nadanie, a w grudniu wniosek został pozytywnie rozpatrzony przez Komisję Europejską. Kolejną kartę (na lata 2021-2027) UP w Sanoku otrzymała w lutym 2021 roku.

Dzięki "karcie" od 2009 r. uczelnia regularnie pozyskuje środki finansowe na działania przewidziane w programie.Więcej informacji nt. programu znajdziesz na stronie internetowej

www.erasmusplus.org.pl

inne przydatne erasmusowe linki TUTAJ,

a poniżej do pobrania ulotka nt. Programu Erasmus+

Pliki do pobrania

Uczelnia Państwowa
im. Jana Grodka w Sanoku

ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok

tel.: +48 13 46 55 950 
rektorat@up-sanok.edu.pl 
NIP  687-17-40-766

bip.png

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.

Akceptuję